شما عضو این انجمن نبوده یا وارد نشده اید. لطفا برای مشاهده کامل انجمن و استفاده از آن وارد شوید یا ثبت نام کنید .

امتیاز موضوع:
  • 11 رأی - میانگین امتیازات: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
کلمات کلیدی
ajax معرفی و آن کاربردهای

معرفی AJAX و کاربردهای آن
#1
معرفی Ajax

در ساده ترین نگاه ، تکنولوژی AJAX می تواند کاری کند که هنگام تغییر یک صفحه به جای لود شدن کل آن  فقط بخش تغییر داده شده لود شود.در این محیط برنامه نویسی، مجموعه ای از فناوریها وجود دارند که مجموعا تحت عنوان آژاکس شناخته می شوند. به عبارت دیگر آژاکس  مفهومی مشابه با برنامه نویسی کلاینت-سرور است . با برنامه نویسی کلاینت-سرور، میزان انتقال داده ها بر روی یک نرم افزار کاربردی ترمینال به حداقل ممکن می رسد، زیرا تنها داده های ضروری مابین کلاینت و سرور جابجا خواهند شد. با Ajaxنیز تنها داده های ضروری مابین کلاینت و سرور وب جابجا می شوند. این وضعیت استفاده از شبکه و پردازش بر روی کلاینت را به حداقل می رساند.

تاریخچه AJAX :

فناوریهایی کهAjax را تشکیل می دهند علیرغم تمام جذابیتها و مزایای خود واقعا جدید نیستند .توانایی برقراری ارتباط با سرور، از طریق یک فریم مخفی و بدون ارسال صفحه اصلی به سرور، از مدتها پیش شناخته شده است. برقراری ارتباط مابین کلاینت و سرور، از زمان معرفی تواناییInternet Explorerبرای اسکریپت نویسی کنترلهایActiveXبر روی مرورگر کلاینت و مولفه هایMSXML (که هر دو آنها به اواخردهه ۱۹۹۰میلادی مربوط می شوند) قابل دسترسی بوده است.

مواردی که قبل از کار با آژاکس باید بدانید :

HTML / XHTML
CSS
JavaScript / DOM
آژاکس چیست :

AJAX مخفف کلمات Asynchronous JavaScript and XML  می باشد و تکنیکی جهت ساخت صفحات پویا و سریع است که می تواند بدون لود شدن کل صفحه  ، بخشی از آن را به روز آوری و آن را به سرور ارسال کند. در صورتیکه در صفحات وب کلاسیک با تغییر بخشی از صفحه ، کل آن بایستی  لود شود.

نمونه سایت هایی که با Ajax طراحی شده اند :Googel Maps: توانایی مشاهده یک نقشه و بزرگنمایی قسمتهای مختلف آن بدون نیاز به یکPostback واقعاً هیجان انگیز است. این سرویس گوگل با عرضه خود دنیای برنامه نویسی را با یک طوفان مواجه کرد.

Gmail:Google Gmail یک سیستم الکترونیکی مبتنی بر وب است که Google آن را در دسترس کاربران قرار داده است.

Microsoft Hotmail Kahuna update:نسخه ارتقایی Hotmail که تحت عنوانKahuna  شناخته می شود.

Live.com:سرویس local.live.com  مربوط به  مایکروسافت که از چهارچوب Atlas استفاده می کند.

EasySearchComponent: مولفه EasySearchComponent در ASP.NET  امکان پشتیبانی از جستجوی یک سایت مشابه با سرویس Google Suggest را فراهم می کند.

سایر فروشندگان Component: فروشندگان Component نظیر ComponentArt,Dart و سایرین کنترلهایی را فراهم می کنند که یک تجربه کاربری غنی را حتی بدون وجود یکPostback کامل تامین نمایند.

توجه : با قرار دادن عبارت Ajax در وبلاگ ترافیک آن افزایش خواهد یافت .

اجزا تشکیل دهنده آژاکس

  XmlHttpRequest: به مرورگر  امکان می دهد که تا به یک سرور Back-end ارتباط برقرار کند. این آبجکت به مرورگر اجازه می دهد تا بدون نیاز به یکPostback از تمام صفحه وب، با سرور ارتباط برقرار نماید. با Internet Explorer این قابلیت توسطه مولفهMSXML ActiveX فراهم شده است . در مورد Mozilla Firefox و سایر مرورگر های وب، این قابلیت با آبجتکی که XmlHttReques نیز نامیده می شود تامین می گردد. کتابخانه های جاوا اسکریپت سمت کلاینت، تفاوتهای مابین محیطهای مختلف مرورگر را پنهان می کنند. گاهی اوقات این ارتباطات از طریق یکFRAME  یاIFRAME مخفی برقرار می شوند.

جاوا اسکریپت: قابلیتهایی برای برقراری ارتباط با سرور Back-end را تامین می کند. جاوا اسکریپت باید نسخه ۱/۵ یا بالاتر ازآن باشد. با وجود آنکه جاوا اسکریپت بطور اخص الزامی نمی باشد، اما از نظر اینکه  تنها محیط اسکریپ نویسی سمت کلاینت است که تمام مرورگرهای وب مدرن از آن پشتیبانی می کنند، مورد نیاز می باشد. زبانهای اسکریپت نویسی سمت کلاینت دیگری نیز وجود دارند، اما در تمامی مرورگرها پشتیبانی نمی شوند.

پشتیبانی از DHTML/DOM: مرورگر باید از توانایی بروزرسانی دینامیک عناصر فرم پشتیبانی نماید و توانایی انجام اینکار با یک شیوه استاندارد از طریق پشتیبانی از(DOM(Document Object Model فراهم می گردد.XMLیاJSON: استفاده ازXML توانایی برقراری ارتباط با سرور وب دریک مکانیزم استاندارد را فراهم می کند. شرایطی وجود دارند که درآنها از (JSON (JavaScript Object Notation بجایXMLمستقیم برای نشان گذاری(Notation)ارتباط استفاده می شود.برای اجرایAjax یک مرورگر وب باید دارای شرایط زیر باشد:


نسبتا مدرن باشد :نرم افزارهای کاربردی Ajaxدر تمام نسخه های مرورگرها قابل دسترسی نخواهند بود. درحالیکه Internet Explorer6،Firefox5،۱ وOpera5،۸ (ونسخه های بالاتر از آنها) امکان پشتیبانی از این نرم افزارهای کاربردی را فراهم می کنند ،نسخه های قدیمی تر آنها می توانند در این زمینه دچار مشکل باشند.اگر از مرورگر Internet Explorer برروی ویندوز استفاده می کنید، و  ActiveXفعال نشده باشد احتمالاً با مشکلاتی مواجه خواهید شد.

نحوه ی کار Ajax :

بعد از اینکه رویدادی اتفاق می افتد، ابتدا یک شی XMLHTTP ساخته شده و در خواست به شکل Httprequest به سرور ارسال می شود.

سرور Httprequest را پردازش کرده پاسخ را ایجاد و داده ها را به مرورگر بازمی گرداند.

در مرحله ی آخر مرورگر داده های بازگشتی را با استفاده از جاوا اسکریپت برمی گرداند و محتوای صفحه به روز آوری می شود.

AJAX بر پایه ی استاندارهای اینترنت بوده و ترکیبی از موارد زیر است :

XMLHttpRequest object (جهت تبادل اطلاعات همزمان با سرور)

JavaScript/DOM (نمایش و تبادل اطلاعات)

CSS جهت قالب بندی داده ها

XML  : اغلب به عنوان فرمتی برای انتقال داده ها استفاده می شود.

AJAX به پیشنهاد گوگل در سال ۲۰۰۵ ایجاد گردید.زمانی که شما در کادر جستجوی گوگل شروع به تایپ می کنید ، جاوا اسکریپت درخواست را به شکل لحظه ای ارسال کرده و سرور لیستی از پیشنهادات را باز می گرداند.

مثال هایی از کدنویسی با Ajax :

[pre]

xmlhttp.open(“GET”,”ajax_info.txt”,true);
xmlhttp.send(); [/pre]

جهت ارسال درخواست به سرور از متدهای بالا استفاده می شود.

جهت دریافت یک پاسخ از سرور از شی XMLHttpRequest  استفاده می شود

[pre]document.getElementById(“myDiv”).innerHTML=xmlhttp.responseText;[/pre]

در ادامه مثالی جامع وجود دارد که نحوه ی ارسال درخواست کاربر زمانیکه وی در یک کادر جستجو عبارت خود را تایپ می کند را نشان می دهد :

[pre]

function showHint(str)
{
var xmlhttp;
if (str.length==0)
{
document.getElementById(“txtHint”).innerHTML=””;
return;
}
if (window.XMLHttpRequest)
{// code for IE7+, Firefox, Chrome, Opera, Safari
xmlhttp=new XMLHttpRequest();
}
else
{// code for IE6, IE5
xmlhttp=new ActiveXObject(“Microsoft.XMLHTTP”);
}
xmlhttp.onreadystatechange=function()
{
if (xmlhttp.readyState==4 && xmlhttp.status==200)
{
document.getElementById(“txtHint”).innerHTML=xmlhttp.responseText;
}
}
xmlhttp.open(“GET”,”gethint.asp?q=”+str,true);
xmlhttp.send();
}

[/pre]

با وارد شدن عبارت توسط کاربر تابع Showhint فراخوانی می شود و درخواست را به سرور ارسال می کند.

آژاکس می تواند با دیتابیس و فایل های XML  نیز محاوره داشته باشد.

بنابراین به طور کلی مزایای آژاکس به شرح زیر می باشند :

آژاکس(Asynchronous JavaScript and XML) ترکیبی از فناوریهای مختلف ،مورد استفاده برای ساخت رابطهای کاربری سریع و با امکانات گرافیکی بالا می باشد. مزایای استفاده از آژاکس در نرم افزارها عبارتند از:
رندر شدن سریع تر صفحات و پشتیبانی از Update هر بخشی از صفحه وب
رابط های کاربری سریع و غنی از محتوا
کاهش مصرف منابع سرور
ASP.NET Ajax چارچوبی رایگان از مایکروسافت برای طراحی و اجرای نسل بعدی مرورگرهای وب می باشد.
قابلیت آژاکس در  ASP.NET4.0 این امکان را فراهم می سازد تا داده های JSON از سرور با روشی کاملا موثر و قابل مدیریت، به زبان HTML رندر شوند. ASP.NETAjax4.0  با مرورگرهای زیر سازگار است :

Microsoft Inrervet Explorer6,7 and 8RCl
Mozilla Firefox2and3
Orera9.6

با Ajax، برنامه نویسان می تواند نرم افزارهای کاربردی را تولید کنند که مدلPostback سنتی وب را منسوخ کرده و یک اینترفیس کاربری بهبود یافته را برای کاربران فراهم نموده و به برنامه نویسان امکان دهد تا نرم افزارهای کاربردی را توسعه دهند که کاربر پسند و مفید باشند.

مزایای  Ajax برای نرم افزارهای کاربردی کلاسیک مبتنی بر وب، عبارتند از

ناهمزمانی:

Ajaxامکان انجام فراخوانیهای ناهمزمان (Asynchronous)ازیک سرور وب را بوجود می آورد. این وضعیت به مرورگر کلاینت امکان می دهد تا از انتظار برای رسیدن تمام داده ها، پیش از آنکه کاربر بتواند کار دیگری را انجام دهد، اجتناب نماید.
حداقل انتقال داده ها: بخاطر عدم انجام یکPostback کامل و همچنین عدم ارسال تمام داده های فرم به سرور ،استفاده از شبکه به حداقل رسیده و عملیات بطور سریعتری انجام می شوند. درسایتها و محلهایی با مسیرهای محدود شده برای انتقال داده ها، این ویژگی می تواند عملکرد شبکه را بطور چشمگیری بهبود بخشد.
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

پردازش محدود بر روی سرور:

با توجه به این واقعیت که تنها داده های ضروری به سرور فرستاده می شوند، سرور نیازی ندارد تا تمام عناصر فرم را پردازش کند. از آنجاییکه فقط داه های ضروری ارسال می شوند، پردازش محدودی بر روی سرور انجام خواهد شد. هیچ نیازی به پردازش تمام عناصر فرم، پردازشViewstate ، برگرداندن تصاویر به کلاینت و یا برگرداندن یک صفحه کامل به کلاینت وجود نخواهد داشت.
سابقه(History): با یک Postback کامل، ممکن است کاربر سابقه جایی که در آن بوده است را از دست بدهد. ممکن است کاربر در حالیکه در پایین یک صفحه قرار دارد بر روی کلید Submit کلیک نماید و در نتیجه به بالای صفحه هدایت شود. باAjax، هیچ Postback کاملی وجود ندارد.
کلیک بر روی کلیدSubmit در یک نرم افزار کاربردی که ازAjaxاستفاده می کند، به کاربر اجازه می دهد تا جلسه  خود را حفظ نماید. وضعیت کاربر نگهداری می شود وکاربر دیگر نیازی نخواهد داشت که تمام صفحه را به پایین بلغزاند تا به موقعیتی که پیش از کلیک بر روی Submit داشته است باز گردد.
پاسخ


موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  Ajax از چه تکنولوژی هایی استفاده می‌کند؟ zari777 0 410 ۹۹/۲/۱۸، ۰۲:۲۵ عصر
آخرین ارسال: zari777
  Ajax چیست؟ + نمونه کد ghazalme7 0 500 ۹۸/۷/۲۸، ۰۲:۳۳ عصر
آخرین ارسال: ghazalme7

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان