شما عضو این انجمن نبوده یا وارد نشده اید. لطفا برای مشاهده کامل انجمن و استفاده از آن وارد شوید یا ثبت نام کنید .

امتیاز موضوع:
 • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

[-]
کلمات کلیدی
کار شبکه کیست؟ اکتیو

اکتیو کار شبکه کیست؟
#1
عموما برای راه اندازی شبکه به یک اکتیو کار شبکه و یک پسیو کار شبکه نیاز خواهیم داشت. فردی که وظیفه راه اندازی تجهیزات اکتیو را بر عهده دارد اکتیوکار شبکه نامیده می‌شود. این فرد نیاز به دانش و تخصص‌های گوناگونی دارد، یکی از مهم‌ترین موارد متخصص اکتیو شبکه، اطلاع دقیق از ساختار شبکه و همچنین توانایی پیکربندی تمامی تجهیزاتی است که در یک شبکه مورد نیاز است.

به عنوان مثال توانایی نصب، پیکربندی و راه اندازی فایروال در یک شبکه را می‌توان یک وظیفه از سری وظایف اکتیوکار شبکه در نظر گرفت.  تجهیزات و نرم افزارهای مورد نیاز برای ارائه خدمات اکتیو، در هر شبکه وابسته به نوع شبکه، خدمات مورد نیاز، گستردگی شبکه و … ارتباط مستقیمی دارد، به عنوان مثال اگر شبکه‌ای درون سازمانی راه اندازی کنید و نیازی به اتصال به اینترنت نباشد می‌توان از نرم افزارها و تجهیزات فوق پیشرفته‌ای استفاده نکرد.
خدمات اکتیو شبکه شامل موارد مختلفی می‌شود که از مهم‌ترین این خدمات می‌توان به نصب و راه اندازی آنتی ویروس، فایروال، ارائه دسترسی کاربری به تمام افراد حاضر در شبکه و … اشاره کرد.
وابسته به آن که گستردگی یک شبکه به چه میزان است و همچنین این شبکه قرار است چه ویژگی‌هایی داشته باشد، خدمات اکتیو پیاده سازی شده توسط کارشناس اکتیو شبکه می‌تواند متفاوت باشد.
در ادامه به بررسی دقیق کارکرد اکتیوکار شبکه و همچنین وظایف اکتیو کار شبکه خواهیم پرداخت، با ما در ترازنت؛ ارائه دهنده خدمات شبکه و پشتیبانی شبکه همراه باشید.
به چه تجهیزاتی، تجهیزات اکتیو گفته می‌شود؟
می‌دانیم که در حالت کلی تمامی تجهیزات موجود در شبکه به دو دسته [b]تجهیزات پسیو[/b] و اکتیو تقسیم بندی می‌شوند. به تمامی تجهیزاتی که نقشی در تولید، باز تولید و هدایت و همچنین مسیریابی داده‌ها و سیگنال‌های الکترونیکی در شبکه دارند تجهیزات اکتیو اطلاق می‌شود. به عنوان مثال سوئیچ‌های مورد استفاده در هر شبکه را می‌توان نمود واقعی یکی از [b]تجهیزات اکتیو شبکه[/b] در نظر گرفت.
وابسته به آن که خدمات شبکه شما دارای چه گستردگی و همچنین چه ویژگی‌هایی است تجهیزات اکتیو متفاوتی مورد نیاز خواهد بود، هر چه یک شبکه  گسترده‌تر باشد به طبع آن [b]هزینه اکتیو شبکه[/b] بالاتر خواهد رفت.
اکتیوکار شبکه کیست و چه وظایفی دارد؟
حال که به درستی در رابطه با تجهیزات اکتیو اطلاعاتی به دست آوردید، نوبت آن است که با اکتیو کار شبکه و یا همان متخصص اکتیو شبکه اطلاعاتی نیز کسب کنید. فردی که وظیفه نصب کردن تمامی تجهیزات و نرم افزارهای دسته بندی شده در تجهیزات اکتیو شبکه را دارد اکتیو کار شبکه نامیده می‌شود.
وابسته به آن که یک اکتیو کار شبکه از چه میزان تخصص و دانشی برخوردار است دستمزد متفاوت و گوناگونی می‌تواند داشته باشد. شرکت‌های مختلف اقدام به استخدام اکتیو کار شبکه می‌کنند. اما در حالت کلی یک اکتیو کار شبکه می‌تواند به صورت دورکاری و در تنها در زمانی که برای نصب، عیب یابی و بروز رسانی در [b]خدمات اکتیو شبکه[/b] است در شرکت حاضر شود و موارد نام برده شده را پیگیری کند.
وظایف اکتیو کار شبکه
وابسته به آن که یک اکتیو کار شبکه دارای چه سابقه کاری است و نوع قرارداد امضاء شده با شرکت به چه صورت است، می‌تواند وظایف مختلفی را داشته باشد. در حالت کلی یک اکتیو کار شبکه باید توانایی نصب، راه اندازی، عیب یابی و پیکر بندی تمامی تجهیزاتی که در قسمت تجهیزات اکتیو شبکه نام برده شد را داشته باشد. علاوه بر این موارد می‌توان آموزش نحوه کارکرد نرم افزاها و تجهیزات اکتیو شبکه را به وظیفه‌های فعال کار شبکه اضافه کرد.
آشنایی با تجهیزاتی مانند دوربین‌های مدار بسته و کارکرد آن‌ها، آشنایی با کارکردهای نرم افزارهای آنتی ویروس، آشنایی با کارکرد روترها، آشنایی با سوییچ‌ها و کارکرد آن‌ها به یک پسیوکار حاضر در شرکت کمک می‌کند که به درستی بتواند وظایف محول شده را انجام دهد.
خدمات اکتیو شبکه
دسته بندی [b]خدمات اکتیو شبکه[/b] بسیار متنوع و فراوان است. به همین دلیل در این مقاله تنها به چند نمونه از خدمات اکتیو شبکه اشاره خواهیم کرد. خدماتی که اکتیو شبکه ارائه می‌دهد با خدمات پسیو تفاوت بسیاری دارد. در ادامه به [b]تفاوت خدمات اکتیو و پسیو[/b] به طور خلاصه می‎‌پردازیم.
 • نصب و راه اندازی سوییچ

 • تنظیم و پیکربندی روتر، سوئیچ، فایروال، اکسس پوینت

 • نصب و پیکربندی آنتی ویروس‌ها

 • اعطای دسترسی به افراد و ساخت پروفایل

 • و …
  خدمات شبکه ترازنت
پاسخ


موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  تعرفه خدمات اکتیو شبکه taraznet 0 44 ۹۹/۱۱/۲، ۰۵:۱۴ صبح
آخرین ارسال: taraznet

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان