شما عضو این انجمن نبوده یا وارد نشده اید. لطفا برای مشاهده کامل انجمن و استفاده از آن وارد شوید یا ثبت نام کنید .

امتیاز موضوع:
  • 11 رأی - میانگین امتیازات: 2.91
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
کلمات کلیدی
6 web world wide

WORLD WIDE WEB 6
#1
WORLD WIDE WEB 6
در این مقاله قصد داریم سه مبحث مربوط به هم یعنی URI,URL,URN را برای شما کاربران محترم تشریح کنیم و بیان کنیم که این سه در واقع چه تفاوت هایی باهم دارند؟ چرا که اکثر ما کاربران، بیشتر با URL آشنایی داریم و کمتر از URI,URN شناخت کافی داریم. بنابراین تصمیم گرفتیم توضیحاتی در این خصوص را در این مقاله ارائه دهیم امید است که بتوانیم به درستی شما را به درک خوب و آسان این مطلب برسانیم.
URL (Uniform Resource Locator)
همانطور که از معنای لغوی URL شاید ذهن ما به سمت و سوی، مکان، فضا و محل برود می توان به صورت اجمالی به این نتیجه رسید که موجودیت این فرآیند به چه چیزی اشاره می کند. مفاهیم و معنا های مختلفی از این فرآیند (URL) در دنیای گسترده ی اینترنت تشریح شده است اما شاید بتوان گفت که رایج ترین و ساده ترین تعریف این فرآیند به این ترتیب می باشد: این فرآیند به منبع وب در یک شبکه ی کامپیوتری اشاره دارد و یا به عبارتی دیگر، علاوه بر این که محل منبع صفحات و اسناد وب را مشخص می کند، ساز و کاری را هم برای واکشی این منابع درنظر می گیرد. درواقع باید گفت که URL را می توان در ارجاع به صفحات Http دید اما این تنها کاربردش نیست بلکه می توان از آن برای انتقال فایل FTP و ایمیل Mailto و دسترسی به پایگاه داده ها و موارد کاربردی بسیار دیگری به کار گرفت. در واقع یک URL، هم روش دسترسی به منبع وب و هم محل قرار گیری منبع نمایش وب را مشخص می کند.
[img=618x0]http://www.npco.net/images/blogs/url-article.jpg[/img]
URN (Uniform Resource Name)
در لغت به معنای اسامی یکنواخت منبع می باشد. برای درک بهتر و قابل فهم این عنوان با ذکر مثال به این ترتیب شرح خواهیم داد: در سیستم International Standard Book Number یا به عبارتی خلاصه تر ISBN (شماره استاندارد بین المللی کتاب)، شماره ISBN 0-486-27557-4 یک ویرایش ویژه از نمایشنامه شکسپیر، رومئو و ژولیت را مورد شناسایی قرار می دهد، به این شکل که شما با در اختیار داشتن یکی از چند فاکتور های لازم که یکی از آن ها چنین شناسه ای می باشد، می توانید به چنین ویرایشی دسترسی داشته باشید، پس بنابراین URN این ویرایش به این ترتیب: urn: isbn 0-486-27557-4 می باشد.، لذا در نظر داشته باشید که با در اختیار داشتن چنین شناسه ای به تنهایی نمی توانید به این ویرایش دسترسی پیدا کنید.
[img=618x0]http://www.npco.net/images/blogs/URN.png[/img]
URI (Uniform Resource Identifier)
با توجه به توضیحاتی که در بالا برای URL و URN ارائه داده ایم به نظر می رسد ذهن شما کاربران محترم، پیش زمینه ای را برای توضیح URI بدست آورده باشد. در حقیقت یک URL به سادگی یک URI می باشد و درباره ی URN هم این فرآیند صدق می کند. با ذکر مثال در زیر سعی می کنیم به خوبی بتوانیم URN,URL,URI را برای شما تشریح کنیم.
[img=618x0]http://www.npco.net/images/blogs/URI.png[/img]
فرض ما بر این است که محمد رضایی در منطقه حکیمیه خیابان بهار کوچه بهشت پنجم پلاک 31 اسکان دارد. حال ترکیب نام این شخص و آدرس این شخص به عبارتی URI می باشد چراکه این ترکیب کاملا از پس تعیین هویت این شخص برآمده است. آدرس این شخص به تنهایی همان URL، می باشد. بنا براین لازم به ذکر می باشد و یا می توان گفت که URL به تنهایی یک URI می باشد. حال نام شخص اگر منحصر به فرد باشد یعنی در کل، یک نام به این شکل وجود داشته باشد آنوقت این نام یک URN می باشد که برای این هم می توان گفت که URN هم یک URI، می تواند باشد چرا که اگر نام این شخص یکتا باشد، می توان آن را تعیین هویت کرد.
[img=618x0]http://www.npco.net/images/blogs/URI-org.png[/img]

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان