شما عضو این انجمن نبوده یا وارد نشده اید. لطفا برای مشاهده کامل انجمن و استفاده از آن وارد شوید یا ثبت نام کنید .

امتیاز موضوع:
  • 5 رای - 2.2 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
بازدید از موزه ایا صوفیه در تور استانبول
#1
بناهای یادبود زیادی در استانبول وجود دارند، اما ایا صوفیه یک سازه تاریخی بوده که توسط امپراطور بیزانس جاستینیان ساخته شد، در سال ۵۳۷ به عنوان کلیسا متبرک اعلام شد، محمد فاتح آن را در سال ۱۴۵۳ به مسجد و آتاتورک آن را در سال ۱۹۳۵ به موزه ایا صوفیه تبدیل کرد و به دلیل شکل معماری نوآورانه، تاریخچه غنی، اهمیت تاریخی و زیبایی منحصر به فرد خود از بقیه پیشی گرفته است. ایا صوفیه یکی از بناهای تاریخی بوده که در دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
 
بسیاری از توریست‌ها از آن بازدید می کنند.طبقه هم کف موزه ایا صوفیه
زمانی که وارد ساختمان موزه ایا صوفیه می‌شوید و به سرسرای کلیسا قدم می‌گذارید، سرتان را بالا بگیرید تا معرق کاری “مسیح به عنوان فرمانروا” را بر روی سومین و بزرگترین درب (درب سلطنتی) ببینید. از طریق آن می‌توانید به فضای اصلی ساختمان برسید، که به خاطر گنبد، شبستان بزرگ و معرق کاری طلای آن معروف است. نقطه تمرکز اصلی در اینجا برآمدگی دیوار شرقی ساختمان به همراه تصویر معرق کاری قرن ۹ از مریم باکره و عیسی مسیح است. معرق کاری‌های بالای این برآمدگی زمانی فرشته‌های مقرب یعنی گابریل و مایکل را نشان می‌دادند؛ امروزه تنها بخش‌هایی از آن باقی مانده است.
 
تاج گذاری امپراطورهای بیزانس بر روی یک تخت پادشاهی انجام می‌شد که در میانگاه قرار داشت، یعنی همان بخشی که دارای مرمر خاتم کاری شده می‌باشد. در زمان امپراطوری عثمانی یک منبر و محراب به موزه ایا صوفیه اضافه شدند؛ مدال‌های بزرگ قرن ۱۹ توسط لغات عربی زراندود شده‌اند، همچنین می‌توان در آن یک کوشک را پیدا کرد که به عنوان جایگاه مکبر شناخته می‌شود. و در نهایت یک کتابخانه پرزرق و برق در پشت میانگاه وجود دارد. به سمت شمال شرقی ساختمان نگاه کنید (اگر رو به برآمدگی هستید، در سمت چپتان قرار دارد)، و معرق کاری‌های سه گوش سردرب شمالی را در زیر گنبد خواهید دید. در اینجا می‌توانید تصاویری از قدیس ایگناسیوس جوان، قدیس جان کریسوستوم و قدیس ایگناسیوس تئودوروس از انطاکیه را ببینید. در سمت راست آنها، بر روی یکی از بخش‌های سه گوش زیر گنبد، یک معرق کاری قرن ۱۴ از صورت سراف (فرشته شش بال) وجود دارد. در راهرو کناری و زیر شیب، راه به سمت گالری طبقه بالایی یک ستون به همراه مس زنگ زده وجود دارد که میتوان در آن یک سوراخ را مشاهده کرد. بر طبق افسانه‌ها، این پایه که به عنوان ستون گریان شناخته می‌شود توسط قدیس گریگوری معجزه‌گر متبرک شده است و گفته می‌شود که اگر شخصی انگشت خود را در سوراخ فرو کند و خیس شود، بیماری‌های وی بهبود پیدا می‌کنند.
 
گالری طبقه بالا موزه ایا صوفیه
برای رسیدن به طبقه بالا موزه ایا صوفیه ، از شیب راه سمت شمالی سرسرای کلیسا عبور کنید. در گالری جنوبی (به سمت جلو بروید و سپس از درب مرمر کاری شده قرن ششم در سمت چپ عبور کنید)، می‌توانید بقایای دیسیس بزرگ (آخرین قاضی) را پیدا کنید. این معرق کاری قرن ۱۳ مسیح را به همراه مریم مقدس در سمت راست و یوحنا معمدان را در سمت چپ وی نشان می‌دهد. علاوه بر این، در سمت شرقی گالری، یک معرق کاری عیسی مسیح را به همراه امپرس زو و کنستانتین نشان می‌دهد. در سمت راست زو و کنستانتین یک معرق کاری قرن ۱۲ وجود دارد که مریم باکره، امپراطور جان کومنوس دوم و امپرس آیرین را نشان می‌دهد. امپراطور، که با عنوان “جان درستکار” شناخته می‌شد، در سمت چپ مریم باکره قرار دارد و امپرس در سمت راست وی می‌باشد، کسی که به خاطر کارهای نیکش شناخته شده بود. پسر آنها الکسیوس، که مدتی بعد از ساختن این تصویر مرد، در کنار آیرین قرار گرفته است.

خروج از ساختمان موزه ایا صوفیه
زمانی که سرسرای داخلی موزه ایا صوفیه را ترک می‌کنید، حتما به پشت سرتان نگاه کنید و معرق کاری کنستانتین کبیر، مریم باکره و امپراطور جاستینیان را بر فراز درب ورودی دیده و تحسین کنید. کنستانتین (در سمت راست) در حال تقدیم کردن شهر استانبول به مریم می‌باشد که عیسی را نگه داشته است؛ جاستینیان (در سمت چپ) در حال تقدیم کردن ایا صوفیه به وی است. درست بعد از اینکه از طریق دروازه زیبا (دروازه ساخته شده در قرن دوم قبل از میلاد) ساختمان را ترک کردید، در سمت چپتان می‌توانید یک راه ورودی را مشاهده کنید. این مسیر به یک حیاط کوچک می‌رسد که زمانی به عنوان تعمیدگاه مورد استفاده قرار می‌گرفت. در قرن ۱۷، این تعمیدگاه به آرامگاه سلطان مصطفی اول و سلطان ابراهیم اول تبدیل شد. سنگ بزرگی که می‌توانید در حیاط ببینید دارای دستخط اولیه می‌باشد. در سمت مقابل میدان ایا صوفیه ، حمام‌های خرم سلطان وجود دارند، که بین سال ۱۵۵۶ و ۱۵۵۷ ساخته شدند. این حمام‌ها توسط سینان طراحی شدند و به دستور سلطان سلیمان کبیر به اسم همسرش خرم سلطان نام گذاری شدند، که در تاریخ با نام روکسلانا شناخته می‌شود.
” آژانس گردشگری زیما سفر پارس دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
 
ماه را برای علاقمندان سفر به استانبول ارائه می‌دهد ”

” برای دریافت اطلاعات دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
 
و دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
 
با شماره ۰۲۱۷۴۶۳۴ تماس بگیرید “
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
 - دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
پاسخ


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ‌ها بازدید آخرین ارسال
  هتل سه ستاره فاید استانبول masoome 0 21 19/07/01، 08:18 AM
آخرین ارسال: masoome
  هتل سه ستاره مکس ول استانبول masoome 0 37 19/07/01، 08:14 AM
آخرین ارسال: masoome
  سه جزیره اصلی مجمع الجزایر پرنس استانبول ترکیه را بشناسید masoome 0 91 19/03/28، 08:26 AM
آخرین ارسال: masoome
  موزه تای هوآ پوکت ساختمانی با طراحی زیبا sahdad 0 209 19/01/01، 04:02 PM
آخرین ارسال: sahdad
  هتل ایبیس استایل استانبول بومونتی hotelairport 0 104 18/12/02، 11:42 AM
آخرین ارسال: hotelairport
  درباره شهر استانبول بیشتر بدانید mahya68 0 99 18/11/10، 09:00 PM
آخرین ارسال: mahya68
  بازدید از کویر و آثار تاریخی دبی mahya68 0 125 18/11/07، 12:04 PM
آخرین ارسال: mahya68
  بازدید از 10 مکان برتر در تور بالی - قسمت اول mahya68 0 98 18/10/29، 12:52 PM
آخرین ارسال: mahya68
  مکان هایی برای غذا خوردن در تور استانبول - بخش اول mahya68 0 129 18/10/22، 06:49 PM
آخرین ارسال: mahya68
  بازدید از مسجد سلیمانیه در تور استانبول mahya68 0 109 18/10/11، 12:24 PM
آخرین ارسال: mahya68

پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان