شما عضو این انجمن نبوده یا وارد نشده اید. لطفا برای مشاهده کامل انجمن و استفاده از آن وارد شوید یا ثبت نام کنید .

امتیاز موضوع:
  • 33 رأی - میانگین امتیازات: 2.67
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
کلمات کلیدی
در کاربرد و خاصیت height css width

کاربرد خاصیت height و width در css
#1
کاربرد خاصیت height و width در css

خاصیت هایی که تا این قسمت از آموزش مقدماتی css به آنها پرداختیم با دو ویژگی دیگر تکمیل می شوند که height و width نام دارند، همان طور که از عناوین آنها پیدا است، از این خاصیت ها برای تعیین میزان عرض و ارتفاع عناصر در صفحات وب استفاده می شود که می توانند بسته به هدف شما مقادیری اعم از پیکسل، درصد و... داشته باشند، در کنار این دو ویژگی اصلی، ویژگی های فرعی max-height ،max-width ،min-width و min-height نیز وجود دارند که ممکن است در استایل نویسی css و در برخی مواقع کاربردهایی داشته باشند، به هر صورت در ادامه آموزش در حد امکان به بررسی تفصیلی آنها خواهیم پرداخت.

خاصیت height در css


همان طور که پیش تر گفته ایم، قابلیت های ظاهری تگ های html در صفحات وب با استفاده از ویژگی های css قابل کنترل هستند، به طور مثال بلاک های div، پاراگراف ها یا تگ p، تگ span، تگ body و امثال آن می توانند بنا به نیاز شما ویژگی هایی مانند رنگ پس زمینه، رنگ متن، نوع متن، میزان حاشیه، خطوط و... را داشته باشند که تمام آنها با css قابل تنظیم است و پیش از این تا حدود زیادی به آنها اشاره کرده ایم، قابلیت کنترل ارتفاع یکی دیگر از مواردی است که می توان با css به آن دست یافت، خاصیتی که css برای این منظور در نظر گرفته است، ویژگی height است که با مقادیر پیکسلی، درصدی و... مقدار دهی می شود، در مثال زیر به صورت کاربردی با این عنصر آشنا می شویم.

*محتوای این قسمت تنها برای اعضای انجمن قابل مشاهده می باشد. *

توضیح:
- کلاس ها و آی دی تعریف شده در کد بالا، فرضی و با عناوین انتخابی است.
- در استفاده از مقداردهی درصدی نیاز به وجود یک بلاک والد یا دربرگیرنده داریم، به این معنی که تنها عناصر زیر مجموعه (بلاک درونی) می توانند مقادیر درصدی داشته باشد که در واقع درصد از میزان ارتفاع بلاک اصلی حساب می شود، به طور مثال اگر بلاک اصلی 200 پیکسل ارتفاع داشته باشد، بلاکی که درون آن قرار گرفته با ارتفاع 25 درصد، معادل 50 پیکسل (25 درصد از 200 پیکسل) در حالت معمولی ارتفاع خواهد داشت.
در css برای مقدار دهی چند شیوه وجود دارد:
- تعیین مقادیر به پیکسل (picture element)، به فرض 6px، 2px و... (پیکسل ها مقادیری ثابت هستند)، از واحد px بیشتر برای نمایش محتوا در صفحه نمایش (مانیتور) استفاده می شود.
- تعیین مقادیر به Points، به فرض 1pt، 3pt و... (هر pt برابر 1/72 اینچ است)، از واحد pt بیشتر برای کارهای چاپی استفاده می شود.
- تعیین مقادیر به Ems، به فرض 1em، 0.5em و... (هر em برابر با 16 پیکسل و 12 pt است)، به دلیل قابلیت غیر ثابت و مقیاس پذیر (scalable)، این واحد در طراحی صفحات وب برای گوشی های تلفن همراه و دستگاه های مانند آن مناسب است.
- تعیین مقادیر به سانتی متر (CentiMeter)، به فرض 5cm ، 10cm و...، استفاده از این شیوه در وب، چندان مرسوم نیست.
- تعیین مقادیر به درصد (Percent)، به فرض %10 ، %50 و...، در این حالت اندازه بلاک با توجه به اندازه صفحه نمایش، مقادیری متغیر خواهد بود؛ این واحد نیز در طراحی صفحات وب برای گوشی های تلفن همراه و دستگاه های مانند آن مناسب است.
- تعیین مقادیر به صورت خودکار (auto) و حالت وراثتی (inherit) از بلاک والد.

خاصیت width در css


در کنار خاصیت height که ارتفاع عناصر را مشخص می کند، خاصیت width برای تنظیم عرض عناصر در صفحات وب تعریف شده است، بدین ترتیب با کمک css قابلیت تعیین ارتفاع و عرض برای تگ های html به راحتی فراهم می شود، این خاصیت نیز مانند height از مقادیر پیکسلی، درصدی و... تبعیت می کند که در مثال زیر با چند نمونه از آن آشنا می شویم.

*محتوای این قسمت تنها برای اعضای انجمن قابل مشاهده می باشد. *
توضیح:
- قواعد تعریف خاصیت width دقیقا مشابه با خاصیت height است.
- دقت کنید که در یک کلاس یا آی دی، می توان به فرض برای width آن از یک نوع مقدار دهی و برای height از نوعی دیگر استفاده کرد، به فرض برای عرض از مقدار دهی پیکسلی و برای ارتفاع از مقدار دهی درصدی استفاده کرد و از این لحاظ محدودیتی وجود ندارد.
خاصیت min-height و max-height

در کنار دو خاصیت اصلی height و width، از چند خاصیت زیر مجموعه نیز در این رابطه می توانیم استفاده کنیم، از جمله min-height و max-height، اما اول باید بدانیم که این دو ویژگی چه کاربردی دارند؟
به طور خلاصه min-height حداقل ارتفاع یک عنصر را مشخص می کند، به فرض در حالت پیش فرض مرورگرها هر بلاک را به اندازه محتوایی که در آن وجود دارد، ارتفاع می دهند، اما با تنظیم مقادیر min-height مرورگر حداقل مقادیر ارتفاع را (چه محتوا به اندازه کافی باشد و چه نباشد) برای آن بلاک در نظر می گیرد، اما max-height حداکثر ارتفاع یک عنصر را مشخص می کند، یعنی به فرض اگر میزان محتوا از ارتفاع یک بلاک بیشتر باشد، مرورگر ارتفاع را همچنان ثابت نگه می دارد و ممکن است محتوا در خارج از بلاک نشان داده شود یا اینکه آن بلاک اسکرول گردد، البته این ویژگی معمولا در کنار خاصیت overflow استفاده می شود، overflow رفتار مرورگر در حالتی که محتوا از میزان ارتفاع یک بلاک بیشتر است را تعیین می کند که خود چند مقدار می پذیرد:
- auto، اگر محتوا بیشتر باشد، بلاک اسکرول می شود.
- hidden، محتوای اضافه مخفی می شود.
- scroll، نوار اسکرول ظاهر می شود.
- visible، بدون اینکه بلاک اسکرول شود، محتوا در بیرون از آن نشان داده می شود.
مثال:

*محتوای این قسمت تنها برای اعضای انجمن قابل مشاهده می باشد. *

یا
*محتوای این قسمت تنها برای اعضای انجمن قابل مشاهده می باشد. *

خاصیت max-width و min-width

کارکرد خاصیت max-width و min-width در قریب به اتفاق موارد مشابه min-height و max-height است که در بالا اشاره شد، با این تفاوت که در اینجا خاصیت بر روی عرض عناصر html تاثیر می گذارد و از این گذشته مقادیر overflow برای width کاربردی ندارد.
مثال:
*محتوای این قسمت تنها برای اعضای انجمن قابل مشاهده می باشد. *

یا
*محتوای این قسمت تنها برای اعضای انجمن قابل مشاهده می باشد. *

ثبت دامنه و فروش هاست، سامانه پیامک، طراحی سایت، خدمات شبکه
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
  | دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

sms: 10004673  - 500021995


موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  کاربرد خاصیت display در CSS saberi 0 781 ۹۴/۶/۲۳، ۱۱:۲۷ عصر
آخرین ارسال: saberi

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان