شما عضو این انجمن نبوده یا وارد نشده اید. لطفا برای مشاهده کامل انجمن و استفاده از آن وارد شوید یا ثبت نام کنید .

امتیاز موضوع:
 • 91 رأی - میانگین امتیازات: 2.77
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

[-]
کلمات کلیدی
در transcend رفع format apacer فلش protected silicon سیلیکون پاور patriot power مشکل adata و مموری رم رایت فرمت hp کردن پروتکت pny write

رفع مشکل Write Protected در فرمت کردن فلش مموری و رم
#1
مطمئنا براتون اتفاق افتاده که وقتی می خواین فلش مموری و رم خودتون رو فرمت کنین یا فایلی رو روی فلش مموری یا SD Card کپی کنین با پیغام "The disk is Write Protected" روبرو بشین.این ارور به این معنی هست که اجازه فرمت یا اضافه کردن اطلاعات رو به شما نمیده. فلش مموری ها و به طور کلی تمامی دستگاه های ذخیره سازی قابل حمل از مکانیزمی تحت عنوان حفاظت در برابر نوشتن اطلاعات (Write Protect) استفاده می کنن. این مکانیزم در برخی مواقع مانند ویروسی شدن فلش مموری، کاهش حجم، افزایش فایل های مخرب روی فلش مموری و ... به صورت خودکار فعال شده و از نوشتن اطلاعات روی اونها جلوگیری می کنه تا سخت افزار از آسیب بیشتر در امان باشه. خوشبختانه راه حل هایی برای رفع این مشکل و رفع این ارور از روی فلش مموری یا SD Card وجود داره که در این آموزش به شما می گم . معمولا علت این ارور ویرویسی شدن سخت افزار هست، بنابراین اگر فلش مموری شما ویروسی شده باشه باید ویروس کشی کنین.

مرحله اول: استفاده از سوئیچ سخت افزاری حفاظت در برابر نوشتن اطلاعات
برخی از فلش مموری ها، کارت های حافظه دوربین، خشاب های حافظه های SD و ... دارای سوئیچ سخت افزاری بر روی بدنه خود می باشند که قابلیت فعال کردن دستی مکانیزم مذکور را فراهم می کنند. این امکان وجود دارد که سویچ فوق بدون اطلاع شما به حالت فعال تغییر کرده و در نتیجه سخت افزار در برابر نوشتن اطلاعات به حالت حفاظت در آمده است. در صورتی که فلش مموری به صورت دستی قفل شده است، با تغییر سوئیچ از قفل خارج می شود.

[تصویر: do.php?img=3594]


مرحله دوم: استفاده از رجیستری سیستم عامل
بسیاری از فلش مموری های موجود در بازار فاقد سویچ ذکر شده در قدم اول می باشند، اما سخت افزار قفل شده است. ویروس های بسیاری در سطح اینترنت وجود دارند که با تغییر مقادیر کلید های موجود در رجیستری ویندوز اقدام به خراب کاری می کنند. این امکان وجود دارد که مکانیزم Write Protection توسط تغییر مقادیر رجیستری سیستم عامل ویندوز به حالت فعال در آمده و در نتیجه نوشتن اطلاعات بر روی تمامی فلش مموری های متصل به کامپیوتر مربوطه تحت حفاظت در آمده اند. جهت غیر فعال کردن مکانیزم نامبرده مراحل زیر را دنبال کنید.

ابتدا کلید های ترکیبی Windows + R را بفشارید تا پنجره ران (Run) سیستم عامل باز شود. در پنجره نمایان شده عبارت regedit را تایپ کرده و کلید اینتر را بزنید.
پس از نمایان شدن پنجره رجیستری ویندوز به آدرس زیر مراجعه کنید.

*محتوای این قسمت تنها برای اعضای انجمن قابل مشاهده می باشد. *

اگر فولدر Storage Device Policies و کلید های مربوط به آن در رجیستری وجود نداشت، فایل add را از انتهای مقاله دانلود کرده و از حالت فشرده خارج کنید. بر روی فایل دو بار کلیک کنید تا کلیدهای مربوطه به رجیستری ویندوز اضافه شوند.
بر روی کلید Write Protect در پنجره سمت راست دوبار کلیک کرده و سپس مقدار موجود در کادر Value Date را به 0 تغییر دهید. پنجره رجیستری ویندوز را بسته و کامپیوتر را ریستارت کنید.

نکته: با تغییر مقدار موجود در کادر Value Date از 0 به 1 مکانیزم فعال می شود. عدد 0 به معنای غیر فعال بودن مکانیزم و عدد 1 به معنای فعال بودن آن می باشد.

[تصویر: do.php?img=3595]


مرحله سوم: استفاده از برنامه Diskpart
اگر مکانیزم مذکور به صورت خودکار در فلش مموری شما فعال شده است مراحل زیر دنبال کنید. این قدم تنها قفل Write Protection را از روی فلش مموری برداشته و اطلاعات موجود در آن دست نخورده باقی می مانند.
 • ابتدا کلید های ترکیبی Windows + R را بفشارید تا پنجره Run سیستم عامل نمایان شود.
 • دستور Diskpart را تایپ کرده و کلید اینتر را بزنید.
 • پس از مشاهده منوی CMD دستور list disk را تایپ کنید. فهرستی از تمامی پارتیشن ها و دیسک های موجود در سیستم نمایان می شود.
 • فلش مموری را در فهرست نمایان شده یافته و دستور select disk x را تایپ کنید. (به جای x شماره فلش مموری را تایپ کنید، به عنوان مثال اگر فلش مموری در فهرست نمایان شده شماره دو می باشد دستور باید به صورت select disk 2 تایپ شود).
 • پس از انتخاب فلش مموری دستور attributes disk clear readonly را تایپ کرده و اینتر را بفشارید.
[تصویر: do.php?img=3596]


مرحله چهارم: بررسی فلش مموری از طریق منوی اجرای دستورات (CMD)
 • ابتدا کلید های ترکیبی Windows + R را بفشارید تا پنجره ران سیستم عامل نمایان شود.
 • در پنجره ران دستور cmd را تایپ کنید.
 • پس از مشاهده منوی اجرای دستورات سیستم عامل دستور chkdsk X:/F را تایپ کرده و کلید اینتر را بفشارید. (به جای حرف X نیز درایو مربوط به فلش مموری توسط ویندوز را انتخاب کنید. به عنوان مثال اگر درایو فلش مموری L می باشد دستور باید به صورت chkdsk L:/F تایپ شود).
این روش در حقیقت فلش مموری یا حافظه SD را بررسی کرده و تمامی مشکلات آن نظیر قفل مذکور را نیز به صورت خودکار رفع می کند.

[تصویر: do.php?img=3597]


مرحله پنجم: استفاده از نرم افزار HS2.0 Utility LFormat Tool

ابتدا این نرم افزار را از انتهای مقاله دانلود کرده و از حالت فشرده خارج کنید. بر روی فایل Start کلیک راست کرده و گزینه Run as Administrator را انتخاب کنید. نرم افزار به صورت خودکار فلش مموری متصل به درگاه USB را شناسایی کرده و اقدام به فرمت آن می کند. ذکر این نکته ضروری است که نرم افزار فوق به صورت خودکار اقدام به فرمت تمامی فلش مموری های متصل به درگاه های USB می کند. اگر فلش مموری دیگری به کامپیوتر متصل است ابتدا آن را خارج کرده و تنها فلش مموری مشکل دار را به کامپیوتر متصل کنید.

بسیاری از کمپانی های سازنده فلش مموری ها و دستگاه های ذخیره سازی قابل حمل نرم افزاری را در جهت فرمت فلش مموری های ساخته خود عرضه می کنند. نرم افزار های عرضه شده از جانب کمپانی های مختلف تنها فریمور سخت افزار های تولید شده به دست خود را شناسایی کرده و از شناسایی سخت افزار های دیگر عاجر هستند. نرم افزار مخصوص فلش مموری خود را با توجه به کمپانی سازنده آن را  از فایلهای پیوست شده انتهای مقاله دانلود کرده و سخت افزار خود را فرمت کنید. ذکر این نکته ضروری است که برخی از نرم افزارها به جای شناسایی فریمور، تراشه حافظه به کار رفته در فلش مموری را شناسایی می کنند. به عنوان مثال نرم افزار عرضه شده به دست کمپانی سیلیکون پاور برخی از فلش مموری های فیلیپس را نیز شناسایی کرده و اقدام به فرمت آنها می کند.
نرم افزارهای فرمت کننده ی پیوست شده در مقاله برای برندهای زیر می باشند که با توجه به برند رم و فلش مموری خود می توانید آنها را دانلود کنید:

 • Silicon Power
 • (Hewlett Packed (HP
 • Patriot
 • Apacer
 • Transcend
 • PNY
 • Adata

نرم افزار کمپانی Adata به صورت آنلاین می باشد که لینک آن در زیر آمده است. همانطور که گفته شد برخی نرم افزارها تراشه قرار گرفته در فلش مموری را شناسایی کرده و اقدام به فرمت آن می کنند. اگر فلش مموری Adata شما از لینک دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
  تعمیر نشد از نرم افزار های کمپانی های دیگر استفاده کنید.

این برنامه ها تنها ابزار‌هایی هستند که می‌توانند برای آزمایش فرمت حافظه فلش به کار روند. بنابراین احتمال اینکه در رفع این مشکل موفق شوید بسیار زیاد است. راه حل دیگر می‌تواند مراجعه به سایت سازنده فلش درایو باشد. شاید در سایت سازنده روشی برای تعمیر فلش گفته شده باشد. اما اگر باز هم به نتیجه‌ای نرسیدید و فلش شما هنوز بلااستفاده است، همانطور که پیش‌تر گفته شد باید با استفاده از گارانتی فلش خود را با یک فلش جدید تعویض کنید.

مرحله ششم: فرمت سطح پایین فلش مموری از طریق Safe Mode
 • ابتدا فلش مموری را به یکی از درگاه های USB متصل کرده و سپس کامپیوتر را ریستارت کنید.
 • در مراحل POST چندین مرتبه کلید F8 را بفشارید تا منوی انتخاب حالت های مختلف ویندوز نمایان شود.
 • گزینه Safe Mode with Command Prompt را انتخاب کرده و صبر کنید تا ویندوز بوت شود.
 • پس از بوت شدن کامل ویندوز دستور C:\Windows\System32>X را تایپ کرده و کلید اینترنت را بفشارید. (به جای حرف X نیز نام درایو مربوط به فلش مموری را تایپ کنید.)
 • دستور X:\>Format X را تایپ کرده و کلید اینترنت را بفشارید. (مجددآ به جای حرف X نیز نام درایو مربوط به فلش مموری را تایپ کنید.)
 • اگر پس از تایپ دستور فوق پیغامی در خصوص تایید آن ظاهر شد کلید Y را بفشارید.
 • منتظر بمانید تا مراحل به اتمام برسند. فلش مموری شما در این روش به صورت سطح پایین (Low Level) فرمت شده و امکان بازیابی اطلاعات آن در آینده نیز ممکن نیست یا احتمال بازیابی آنها بسیار پایین است، بنابراین از تمامی اطلاعات موجود در فلش مموری خود نسخه پشتیبان تهیه کنید.
همانطور که در ابتدای آموزش گفته شد یکی از دلایلی که ممکن است به قفل شدن فلش مموری منتهی شود پر بودن بیش از حد آن می باشد. فلش مموری های موجود در بازار از نوع حافظه های Electronic Erasable Read Only Memory می باشند. امکان نوشتن اطلاعات و پاک کردن آنها در فلش مموری های فوق از طریق جریان الکتریسیته فراهم می باشد، اما بدان معنا نیست که میزان نوشتن و خواندن اطلاعات (انتقال اطلاعات و سپس پاک کردن آنها) در چنین فلش مموری های دارای محدودیت نمی باشد. اگر فلش مموری شما از عمر بسیار زیادی برخوردار است این امکان وجود دارد که محدودیت نوشتن و خواندن اطلاعات در تراشه حافظه آن به اتمام رسیده و سخت افزار قفل شده است.

فایل‌(های) پیوست شده
.rar   add.rar (اندازه: 174 bytes / تعداد دفعات دریافت: 75)
.rar   HS2.0_Utility_LFormat.rar (اندازه: 46/01 KB / تعداد دفعات دریافت: 108)
.zip   Silicon Power Formatter.zip (اندازه: 337/7 KB / تعداد دفعات دریافت: 84)
.rar   HP USB Formatter.rar (اندازه: 36/61 KB / تعداد دفعات دریافت: 41)
.rar   Patriot Formatter.rar (اندازه: 258/01 KB / تعداد دفعات دریافت: 52)
.zip   Apacer Formatter.zip (اندازه: 329/2 KB / تعداد دفعات دریافت: 90)
.zip   Transcend Formatter.zip (اندازه: 3/39 MB / تعداد دفعات دریافت: 67)
.rar   PNY USB Formatter.rar (اندازه: 12/42 MB / تعداد دفعات دریافت: 79)
پاسخ
 سپاس شده توسط نگار ، hoboot ، bahram ، farnaz ، نسرین ، سحر
#2
عالی بود واقعا ممنونم
پاسخ
#3
متشکرم از آموزشی که قرار دادین
پاسخ
#4
دست گلتون درد نکنه عالی بود
پاسخ
#5
مرسی خیلی خوب بود
پاسخ


موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  مزایا و معایب استفاده از حافظه های فلش مموری برای نصب ESXi arenanoc 0 425 ۹۶/۱۱/۱۲، ۱۱:۰۰ صبح
آخرین ارسال: arenanoc
  چطور میتوان مشکل راست کلیک کردن را در بعضی از وبسایتها برطرف کرد؟ elshan 1 1,520 ۹۵/۴/۴، ۰۵:۳۹ عصر
آخرین ارسال: salmani
  آموزش تعمیر فلش مموری خراب saberi 0 2,122 ۹۴/۸/۲۷، ۰۹:۲۲ صبح
آخرین ارسال: saberi
  راهنمای خرید فلش مموری saberi 0 1,068 ۹۴/۸/۹، ۰۹:۰۳ صبح
آخرین ارسال: saberi
  سیستم‌عامل سریع Slax روی فلش مموری شما saberi 0 1,189 ۹۴/۷/۲۴، ۰۸:۰۴ صبح
آخرین ارسال: saberi

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان