شما عضو این انجمن نبوده یا وارد نشده اید. لطفا برای مشاهده کامل انجمن و استفاده از آن وارد شوید یا ثبت نام کنید .

امتیاز موضوع:
  • 45 رأی - میانگین امتیازات: 2.78
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
کلمات کلیدی
دامنه نام انتخاب روش

روش انتخاب نام دامنه
#1
راه های پیشنهادی برای داشتن نام اینترنتی بهتر
امروزه که اینترنت به سرعت در حال گسترش است داشتن نام دامنه مناسب بسیار حائز اهمیت است. چرا که داشتن همین نام دامنه دروازه ای به روی بازدید وب سایت شما خواهد بود.در واقع اگر نام دامنه یا وب سایت شما مناسب باشد دسترسی به آن آسان تر است.

حال با بررسی چندین نکته راه های مناسب برای داشتن نام دامنه ی بهتر را بررسی  می نماییم.

1. دامنه ی کوتاه:
باید به این نکته توجه داشت که  دامین های کوتاه به یاد ماندنی تر هستند و همچنین امکان سوء استفاده (به طریقی که بعدا به آن خواهیم پرداخت) از این دامین های کوتاه کمتر است.
2. دامنه ی تک کلمه ای:
 اگر از نام دامنه ی یک کلمه ای استفاده شود بهتر است اما این دامنه ها به سرعت اشغال میشوند مخصوصا دامنه com کاملا اشباع شده است.
3. دامنه با معنا :
 از یک کلمه با معنا استفاده کنید سعی کنید تمام تمرکز خود را در انتخاب کلمه کوتاه و تک کلمه ای جمع آوری کنید.
4. مرتبط با فعالیت:
سعی کنید از کلمه ای استفاده کنید که مرتبط با کارتان است در این صورت حتی اگر کسی تا به حال به سایت شما سر نزده باشد هم فقط با  دیدن نام وب سایت شما از حوزه ی فعالیت کاری تان مطلع می شود.
5. املای آسان:
 سعی کنید از کلماتی که املای سخت و پیچیده ای دارند به طوری که اکثر افراد به اشتباه آن را تایپ می کنند استفاده نکنید و در این صورت راه سوء استفاده را به روی افراد سود جو ببندید. سوء استفاده به این صورت است که اگر شما نامی را برای وب سایت خود انتخاب کنید که از لحاظ املایی پیچیده باشد اگر افراد یک یا دو کلمه را تایپ نکنند یا اضافی تایپ کنند به سایت دیگری  خواهند رفت به طور مثال اگر نام سایت شما Beautifulschool.com باشد وفردی این نام را به صورت com  . biutifulsckoll تایپ کند دیگر سایت شما دیده نخواهد شد و ممکن است کسی از این نام اشتباه برای دیده شدن سایت خود استفاده کند.
6. دقت در انتخاب کلمات:
در نام دامنه ی خود حتی المقدور از کلمات فینگلیش استفاده نشود و از معادل انگلیسی آن استفاده کنید تا برای موتورهای جستجو قابل فهم باشد.
 7. پسوند دامین:
 پسوند دامین از اهمیت زیادی برخوردار است. پسوند های com, org, net پر طرفدارترین پسوند های دنیا هستند. البته پسوندir  هم مربوط به کشور ما ایران است. داشتن پسوند com نشان دهنده قدمت بیشتری است . 
8. تلفظ زیبای دامنه:
 با انتخاب کلمه یا کلمات زیبا و آهنگین میتوانید نام سایت خود را ماندگار تر کنید به طوریکه به آسانی به خاطر سپرده شود. استفاده از ارقام اگر چه بلا مانع است اما دقت کنید از ارقام با مفهوم و مرتبط با سایت استفاده کنید.
9. خط فاصله بین کلمات:
 اگر از خط فاصله در بین کلمات استفاده کنید اعتبار آدرس شما  کمی کاهش میابد.. زیرا که باید بعد از این که نام دامین خود را به افراد می گویید باید همیشه متذکر شوید که در بین  کلمات باید خط فاصله باشد. در انتخاب نام دامنه نمی توان از کاراکتر هایی  مانند + = |< , >@ # $. وspace  و بیشتر از 63 کاراکتر استفاده کرد و همچنین باید توجه داشت که نام دامنه با خط تیره شروع نشود و پایان نیابد.
10. عدد و حروف بین اسامی:
سعی کنید که در بین کلمات نام دامنه خود از اعداد و ارقام استفاده نکنید جز در موارد خاصی که باعث ایجاد زیبایی در نام دامنه می شود.
11. ترکیب کلمات و حروف به شکل صحیح:

 همانطور که در موارد قبلی گفته شد سعی کنید از اسامی تک کلمه ای استفاده شود اما اگر مجبور به استفاده از کلمات ترکیبی شدید سعی کنید ترکیب کلمات از نظر دستور زبان دچار مشکل نباشد وخود  کلمات استفاده شده از نظراملایی دچار مشکل نباشند.
12. انتخاب نام برند ها به جای نام های رایج:
 داشتن نام های معمول و رایج برای نام دامنه ها خصوصا در com بسیار مشکل است چرا که این نام ها به سرعت رزرو میشوند. فرض کنید که شرکتی که حوزه ی فعالیت آن در زمینه ی خرید و فروش ماشین است می خواهد نامی برای سایت خود انتخاب کند. اولین گزینه شاید car.com یا car.ir باشد که به احتمال زیاد این نام ها قبلا ثبت شده اند پس اگر شخص نام برند های موجود در صنعت اتومبیل و یا اسامی مشهور در این زمینه را انتخاب کند شانس بیشتری هم برای داشتن نام دامنه ی خوب و هم برای بازدید بیشتر خواهد داشت.
 13. استفاده کردن از پیشوند ها و پسوند های پیشنهادی:
 سعی کنید تا جایی که امکان دارد از پیشوند ها و پسوندهایی که خود سایت های ثبت دامنه به شما پیشنهاد می دهند مانند MY, The و غیره استفاده نکنید زیرا این کلمات با وجود کوتاهی و آسانی به راحتی قابل فراموش شدن هستند. سعی کنید به جای استفاده از آن ها، خود کلمات دیگری را امتحان کنید.
14. خود را به .com محدود نکنید:
سعی کنید از پسوند هایی که مرتبط با کار شما هستند استفاده کنید و خود را به .com محدود نکنید. به طور مثال اگر در ایران هستید می توانید ازدامنه .ir  استفاده کنید.
15. ثبت حداکثر پسوندها پس از قطعی شدن نام: سعی کنید اگر آدرسی را ثبت کردید حداکثر پسوند های آن را خریداری کنید. به طور مثال .com, .ir, .org,… از این طریق هم راه برای سوء استفاده از سایت های پر بازدید مسدود می شود. لازم به ذکر است که داشتن نام دامنه ای که تمامی موارد بالا را دارا باشد به سختی مححق می شود، اما سعی کنید حتی المقدور در زمان انتخاب نام دامنه این موارد را در نظر داشته باشید.
16. از ابزار  CamelCase استفاده کنید:
یک راه خوب برای محبوب ساختن دامنه‌تان استفاده از CamelCase است. CamelCase روش استفاده از حروف بزرگ در دامنه شما است. برای مثال، doghouse.com می‌تواند DogHouse.com باشد. بسیاری از افراد این روش را بسیار زیباتر و پسندیده‌تر می‌دانند.این بدین معناست که بهتر است در تبلیغات و مکان‌هایی که وب‌سایت خود را معرفی می‌کنید از حروف بزرگ و کوچک در کنار هم استفاده نمایید تا مخاطب بهتر آن را به خاطر بسپارد.
17.نام دامنه‌تان با نام کمپانی یکی باشد:

با وجود آن که این موضوع بسیار بدیهی به نظر می‌رسد اما بسیاری از شرکت‌ها در همین انتخاب ساده نیز اشتباه می‌کنند. نام دامنه شما، بر روی برند و نام تجاری کمپانی‌تان تاثیر می‌گذارد.
انجام این کار، یعنی هم‌نام بودن نام شرکت با نام دامنه، شناسایی نام تجاری شما را برای مشتریان راحت‌تر می‌کند. به عنوان مثال اگر نام کسب و کاری که راه انداخته‌اید «Bob's Pizza Shop» است، سعی کنید که دامنه bobspizzashop.com را تصاحب نمایید. ساده‌ترین راه برای مطلع شدن از این موضوع که آیا نام وب‌سایت مورد نظر شما قبلا توسط دیگران تصاحب شده یا خیر، آن است که آدرس آن را در نوار URL مرورگرتان تایپ کرده و دکمه Enter را بفشارید. اما در برخی از شرایط نام دامنه از قبل ثبت شده ولی هنوز هیچ صفحه‌ای برروی آن بارگذاری نشده است برای اطلاع یافتن از آزاد بودن دامنه مورد نظر خود به دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
مراجعه کنید.

ثبت دامنه و فروش هاست، سامانه پیامک، طراحی سایت، خدمات شبکه
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
  | دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

sms: 10004673  - 500021995
پاسخ
#2
نكاتي در ثبت دومين

انتخاب نام براي دومين به چند عامل محدود مي شود.
  • نام دومين ها معمولاً واگذار شده اند آنهم به سايتهاي رده بالا يا متوسط و اين نامها معمولاً با زمينه فعاليت اين سايتها مرتبط است.
  • نام دامنه شما نبايد از 63 كاراكتر بيشتر شود البته به غير از دات و پسوند كه مي تواند com, net يا ... باشد مثلاً براي دومين romaak.com غير از نقطه و com، شش كاراكتر داريد كه كمتر از 63 كاراكتر است. و كاراكترهاي قابل قبول عبارتند از حروف، اعداد و dash. كاراكتر dash بايد در ميان اسم باشد نه انتها و ابتداي آن.
  • از همه مهمتر اينكه اسم دومين بايد يگانه باشد. و معمولاً اولين كسيكه نام دومين را ثبت مي كند صاحب آن است و ديگر كسي نمي تواند يك دومين با آن نام ثبت كند.

آيا يك نفر مي تواند تعداد زيادي دومين ثبت كند؟

بعضي افراد اين كار را انجام مي دهد ولي جوامع اينترنتي به شدت با اينكار كه نوعي احتكار نام دامنه است مخالفند و در اين زمينه در كشورهاي مختلف قوانين مختلفي براي ممنوعيت و جلوگيري از اين عمل وجود دارد.

آيا بعد از ثبت دومين اين دومين براي هميشه متعلق به شما خواهد شد؟

نه لزوماً اگر شما براي تمديد دومين هزينه لازم را نپردازيد (بعد از اتمام زمان اجاره كه معمولاً يكسال يا بيش از يك سال است.)
اگر نام دامنه مشابه نام دامنه يك سايت ديگر براي استفاده از موقعيت تجاري آن ثبت كنيد ممكن است آن شركت بتواند آن دومين را از چنگ شما در بياورد.

نام دومين به عنوان علامت تجاري
با ثبت يك نام دومين اين نام به منزله ثبت يك آرم تجاري نيست بلكه فقط يك آدرس اينترنتي است.

تغيير نام دومين

تغيير نام دامنه  هزينه و مشكلات خود را دارد، چون سرويس دهنده شما بايد در اطلاعات سرور اصلاحاتي بوجود آورد. به علاوه اين كار باعث مي شود كه اطلاعات مربوط به شما در موتورهاي جستجو و دايركتوريهاي از بين برود و بايد همه زحماتي را كه براي ثبت سايت خود در موتورهاي جستجو كشيده ايد دوباره تكرار كنيد كه اين احتياج به زمان نسبتاً زيادي دارد.
پس بهترين كار اين است كه از همان ابتدا يك نام دومين مناسب انتخاب و ثبت كنيد.
پاسخ


موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  لزوم وجود بازار خرید و فروش دامنه های اینترنتی saberi 2 2,612 ۹۵/۶/۹، ۱۱:۰۳ عصر
آخرین ارسال: saberi
  10 دلیل برتر برای خرید دامنه .tel خود saberi 1 2,110 ۹۴/۹/۱۲، ۰۷:۵۴ عصر
آخرین ارسال: bahram
  اولین دامنه های ثبت شده در اینترنت saberi 1 1,968 ۹۴/۹/۱۲، ۰۷:۵۲ عصر
آخرین ارسال: bahram
  امروز چه دامنه هایی در جهان ثبت شده است؟ saberi 0 1,737 ۹۴/۹/۱۱، ۰۳:۵۶ صبح
آخرین ارسال: saberi
  پارک یک دامنه بر روی یک Addon Domain saberi 0 1,582 ۹۴/۹/۱۱، ۰۳:۱۳ صبح
آخرین ارسال: saberi
  عمل Resolve کردن نام دامنه به چه معناست؟ saberi 0 1,859 ۹۴/۹/۱۱، ۰۳:۰۰ صبح
آخرین ارسال: saberi
  ۵ نکته‌ مهم در فروش دامنه saberi 0 1,394 ۹۴/۹/۱۱، ۰۲:۵۲ صبح
آخرین ارسال: saberi

پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان