شما عضو این انجمن نبوده یا وارد نشده اید. لطفا برای مشاهده کامل انجمن و استفاده از آن وارد شوید یا ثبت نام کنید .
باشگاه کاربران روماک
آموزش تصویری نحوه ی افکت دادن به متن های فارسی و انگلیسی فتوشاپ - نسخه‌ی قابل چاپ

+- باشگاه کاربران روماک (https://forum.romaak.ir)
+-- انجمن: انجمن گرافیک (https://forum.romaak.ir/forumdisplay.php?fid=139)
+--- انجمن: طراحی گرافیک (https://forum.romaak.ir/forumdisplay.php?fid=153)
+--- موضوع: آموزش تصویری نحوه ی افکت دادن به متن های فارسی و انگلیسی فتوشاپ (/showthread.php?tid=6192)

آموزش تصویری نحوه ی افکت دادن به متن های فارسی و انگلیسی فتوشاپ - arthonn - ۹۷/۱۰/۶

در این متن آموزشی شما یاد میگیرید که چگونه یک متن درهم فرورفته با رنگهایی که در محل تلاقی حروف باهم ترکیب میشوند را در فتوشاپ ایجاد کنید. درست کردن این متن بسیار آسان است. تنها کاری که میکنیم این است که یک متن انتخاب کنیم، حروف را به شکلی که میخواهیم در بیاوریم، رنگشان را تغییر دهیم و آنها را به هم نزدیک کنیم تا روی هم قرار بگیرند.

برای ترکیب کردن رنگ ها در محلی که حروف روی هم قرار میگیرند، از یکی از Photoshop’s layer blend modes استفاده میکنیم. خب بیایید مرحله به مرحله آن را انجام دهیم. من از Photoshop CC استفاده میکنم، اما هر مرحله ای که انجام میدهیم با فتوشاپ CS6 هم کاملا سازگار است. تصویر زیر چیزی است که میخواهیم در این آموزش درست کنیم:
[تصویر:  word-image-25.jpeg]
نحوه ی درست کردن متن های روی هم افتاده در فتوشاپ
گام اول: یک document جدید بسازید
با درست کردن یک سند جدید در فتوشاپ کارتان را آغاز کنید. به file بروید و New را انتخاب کنید:
[تصویر:  word-image-26.jpeg]
یک سند با ابعاد Width  ۱۶۰۰ pixels, Height  ۸۰۰ pixels, Resolution  ۷۲ pixels/inch و Background Contents White بسازید. روی create یا ok بزنید- بستگی به ورژن فتوشاپ شما دارد- برای ساخته شدن سند جدید به اینصورت عمل کنید:
[تصویر:  word-image-27.jpeg]
گام دوم: متنتان را وارد کنید
از Toolbar، Type Tool را انتخاب کنید:
[تصویر:  word-image-28.jpeg]
فونت مورد نظرتان را از Options Bar انتخاب کنید. برای این افکت، فونت های ضخیم بهتر هستند. من از Avenir Next Bold استفاده میکنم. سایز متن را ۷۲ pt قرار دهید.
[تصویر:  word-image-29.jpeg]
اطمینان حاصل کنید که رنگی که انتخاب میکنید مشکی باشد تا در پس زمینه ی سفید کاملا مشخص باشد. اگر مشکی نیست، حرف D را در کیبوردتان بزنید تا بازنشانی شود. بعد از انتخاب شکل حروف، رنگشان را تغییر خواهیم داد. در سند کلیک کنید و متنتان را وارد کنید. من کلمه ی COLORFUL را انتخاب کردم.
[تصویر:  word-image-30.jpeg]
برای پذیرفته شدن متن روی checkmark در Options Bar کلیک کنید.
[تصویر:  word-image-31.jpeg]
گام سوم: با Free Transform متن را تغییر اندازه و حرکت دهید
برای تغییر اندازه متن، به منوی Edit بروید و Free Transform را انتخاب کنید.
[تصویر:  word-image-32.jpeg]
فتوشاپ Free Transform را برای دستکاری کردن متن قرار میدهد. برای تغییر اندازه ی متن در حالیکه هر گوشه ی متن را کلیک و درگ میکنید، shift را فشار دهید و نگه دارید. وقتی از سایز و موقعیت متن راضی شدید، برای خارج شدن از Free Transform، Enter -Win- / Return -Mac- را در کیبوردتان فشار دهید.
[تصویر:  word-image-33.jpeg]
گام چهارم: متنتان را به شکل تغییر دهید
Layers panel یک لایه ی جدید را نشان میدهد.
[تصویر:  word-image-34.jpeg]
ما نیاز داریم که حروف را به اشکال تبدل کنیم. به منوی Type در menu Bar بروید و Convert to Shape را انتخاب کنید.
[تصویر:  word-image-35.jpeg]
به layer panel باز گردید و Type layer اکنون Shape layer است- لایه متن به لایه شکل تبدیل شده است.
[تصویر:  word-image-36.jpeg]
در سند، ما مسیر خطوط را در اطراف حروف میبینیم، یعنی اینکه حروف در واقع شکل هستند.
[تصویر:  word-image-37.jpeg]
گام پنجم: هر حرف را به لایه ی خود منتقل کنید
برای روی هم قرار گرفتن حروف و ترکیب رنگ آنها، ما نیاز داریم که هر حرف را در لایه ی جداگانه قرار دهیم. Path Selection Tool را از Tool Bar انتخاب کنید.
[تصویر:  word-image-38.jpeg]
سپس در Photoshop CC به بالای Options Bar بروید و Select option را به All Layers تغییر دهید. این آسانتر از انتخاب حروف جداگانه است. در Photoshop CS6 این گزینه در دسترس نیست اما همچنان میتوانید حروف را به سادگی انتخاب کنید.
[تصویر:  word-image-39.jpeg]
به document window بازگردید، در بک گراوند سفید کلیک کنید تا حروف deselect شوند. سپس روی اولین حرف از سمت چپ کلیک کنید تا انتخاب شود. مسیر خطوط تنها برای همان حرف دوباره ظاهر میشود:
[تصویر:  word-image-40.jpeg]
برای حرکت این حرف به لایه ی خودش، به Layer menu بروید، New را انتخاب کنید و Shape Layer via Cut را انتخاب کنید- حواستان باشد که cut را انتخاب کنید نه copy. یا یک راه سریعتر- وراه پیشنهادی من برای این قسمت- این است که در کیبورد Shift+Ctrl+J -Win- / Shift+Command+J –Mac- را فشار دهید.
[تصویر:  word-image-41.jpeg]
به نظر میرسد که اتفاقی نیفتاده باشد اما در Layers panel، میبینیم که حرف اول به Shape layer خود منتقل شده است.
[تصویر:  word-image-42.jpeg]
انتقال بقیه ی حروف به لایه های خودشان را ادامه دهید:
برای انتقال بقیه ی حروف به لایه های جداگانه خودشان، روی حرف با ابزار انتخاب مسیر کلیک کنید تا انتخاب شود-در فتوشاپ CS6 باید دبل کلیک کنید. سپس Shift+Ctrl+J -Win- / Shift+Command+J –Mac- را فشار دهید تا حرف به لایه ی خود کات شود. همه ی حروف را از چپ به راست در لایه های جداگانه شان قرار دهید. وقتی به حرف آخر در سمت راست رسیدید، میتوانید آن را ترک کنید چون آخرین حرفی است که در original Shape layer باقی مانده است.
[تصویر:  word-image-43.jpeg]
همانطور که در شکل زیر میبینید، blend mode را از Normal به Multiply تغییر دهید.
[تصویر:  word-image-44.jpeg]

گام هفتم: لایه های شکل را در layer group-لایه ی گروه- قرار دهید
پس از انتخاب لایه های شکل، باید آنها را در layer group قرار دهیم. روی menu icon در قسمت بالا گوشه ی سمت راست layers panel کلیک کنید.
[تصویر:  word-image-45.jpeg]
سپس New Group from Layers را انتخاب کنید.
[تصویر:  word-image-46.jpeg]
در گروه جدید، نام گروه را letters قرار دهید و سپس ok کنید.
[تصویر:  word-image-47.jpeg]
به layer panel باز گردید، لایه های شکل اکنون در این گروه واقع شده اند. در قسمتی که در شکل زیر نشان داده شده است کلیک کنید:
[تصویر:  word-image-48.jpeg]
گام هشتم: رنگ هر حرف را تغییر دهید
حالا نوبت تغییر رنگ حروف است. از اولین حرف سمت چپ شروع کنید. برروی لایه ی شکل بالایی دبل کلیک کنید.
[تصویر:  word-image-49.jpeg]
این باعث باز شدن Color Picker-انتخاب کننده ی رنگ- فتوشاپ میگردد. من آبی روشن را انتخاب میکنم. برای استفاده از همانرنگی که من استفاده کردم، مقدار R را ۳۰، مقدار G را ۱۱۷ و مقدار B را ۱۹۷ قرار دهید.
[تصویر:  word-image-50.jpeg]
OK رابزنید تا انتخاب کننده ی رنگ بسته شود و حرف اول به همین رنگ ظاهر میشود.
[تصویر:  word-image-51.jpeg]
برای تغییر رنگ حرف دوم دوباره همین مراحل را تکرار کنید:
[تصویر:  word-image-52.jpeg]
در انتخاب کننده ی رنگ، رنگ دیگری را بردارید، من رنگ سبز را با تنظیمات R برابر ۲۵، G برابر ۱۶۱ و B برابر ۵۳ انتخاب میکنم.
[تصویر:  word-image-53.jpeg]
برروی OK کلیک کنید و خواهید دید که حرف دوم به رنگ سبز- یا هر رنگی که شما انتخاب کرده اید- در می آید.
[تصویر:  word-image-54.jpeg]
تغییر رنگ بقیه ی حروف:
برای بقیه ی حروف هم همین روشی که گفته شد را طی کنید. مقادیری که من برای بقیه ی حروف انتخاب کرده ام به اینصورت میباشد: برای حرف L رنگ زرد با R=255, G=190, B=0، برای O رنگ ارغوانی با R=158, G=33, B=150، برای R رنگ نارنجی با R=244, G=99, B=36 و برای F رنگ صورتی با مقادیر R=243, G=43, B=104 را انتخاب کردم. برای حرف U از همان مشخصات رنگ آبی که برای C انتخاب کرده بودیم را انتخاب میکنیم و برای حرف L مانند حرف سوم از همان رنگ زرد استفاده میکنیم.
[تصویر:  word-image-55.jpeg]
گام نهم: برای Layer group یک گرادیانت انتخاب کنید
برای دادن گرادیانت به حروف، مطابق شکل زیر در بالای layers panel، برروی letters کلیک کنید.
[تصویر:  word-image-56.jpeg]
سپس برروی آیکون layer style در ته Layer panel کلیک کنید- آیکون fx:
[تصویر:  word-image-57.jpeg]
از لیست Gradient Overlay را انتخاب کنید.
[تصویر:  word-image-58.jpeg]
این باعث باز شدن پنجره ی زیر برای تنظیم گرادیانت میشود. Gradient Picker را باز کنید. سپس برروی گرادیان سومی سیاه سفید دبل کلیک کنید.
[تصویر:  word-image-59.jpeg]
Blend Mode را Overlay قرار دهید و Opacity را ۱۰۰%، Style را Linear و Angle را ۹۰ درجه بگذارید؛ و سپس ok کنید:
[تصویر:  word-image-60.jpeg]
گرادیانت برروی حروف ظاهر میشود. به طوریکه بالای حروف روشن تر و پایین آنها تیره تر میشود.
[تصویر:  word-image-61.jpeg]
گام دهم: Move Tool را انتخاب کنید و آن را به شکل Auto Select Layers تنظیم کنید.
در این قسمت حروف را بهم نزدیک تر میکنیم تا روی هم قرار بگیرند. از Tool Bar، Move Tool را انتخاب کنید:
[تصویر:  word-image-62.jpeg]
سپس در options Bar، اطمینان حاصل کنید که Auto-Select، on باشد و روی layer قرار گرفته باشد نه group، این باعث میشود که تنها با یک کلیک برروی حروف، بتوانیم هر حرف را انتخاب کنیم.
[تصویر:  word-image-63.jpeg]
گام یازدهم: حروف را با هم درگ کنید تا روی هم قرار بگیرند.
برروی حرف کلیک کنید تا انتخاب شود. Shape layer در layer panel برای آن حرف هایلایت میشود. سپس حرف مورد نظر را برروی حرف کناری درگ کنید تا قسمتی از حرف برروی حرف دیگر قرار بگیرد. هنگام درگ کردن shift را نگه دارید. در اینجا من برروی حرف دوم کلیک کردم- o سبز- و به سمت اولین حرف آن را درگ کردم. توجه کنید که در جاهایی که حروف برروی هم قرار میگیرند، رنگهایشان با هم ترکیب میگردد.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

[تصویر:  word-image-64.jpeg]
من برروی حرف سوم کلیک کردم تا انتخاب شود و سپس با گرفتن shift آن را به سمت حرف O درگ کردم. برای انتخاب حروف تنها یکبار کلیک کنید و سپس کلیک کردن برای بار دوم باعث درگ شدن آن میشود، به عبارت دیگر در همان لحظه میتوانید حرف را انتخاب و جابجا کنید.
[تصویر:  word-image-65.jpeg]
اگر در این قسمت اشتباهی کردید- مثلا به طور تصادفی دو حرف را با هم انتخاب کردید و حرکت دادید- Ctrl+Z –Win- / Command+Z –Mac- بزنید تا آخرین گامی که انجام دادید Undo شود. اگر میخواهید حرفی را deselect کنید، برروی صفحه ی سفید کلیک کنید.
بقیه ی حروف را هم حرکت دهید:
به قرار دادن حروف روی هم ادامه دهید تا همه ی آنها در هم رفته شوند. به نکات گفته شده در بالا هنگام درگ کردن حروف دقت کنید. در زیر نتیجه ی کار من را مشاهده میکیند. تنها مشکلی که وجود دارد این است که بعد از نزدیک کردن حروف به هم کلمه ی ما در سند بسیار کوچک به نظر میرسد. در گام بعد تغییر اندازه ی آن را به شما خواهیم گفت.
[تصویر:  word-image-66.jpeg]
گام دوازدهم: تغییر اندازه ی متن
از آنجایی که همه ی حروف ما در لایه های جداگانه قرار گرفته اند، برای تغییر اندازه، نیاز داریم که لایه ها را در گروه تغییر اندازه دهیم. یکبار دیگر برروی Letters در layer group در بالای layer panel برای انتخاب آن کلیک کنید:
[تصویر:  word-image-67.jpeg]
در کیبورد برروی Ctrl+T -Win- / Command+T -Mac- بزنید تا دستور Free Transform سریعا در فتوشاپ انتخاب گردد. سپس همانطور که در قبل انجام دادیم، shift را بگیرید و گوشه های متن را برای تغییر اندازه ی آن درگ کنید.
[تصویر:  word-image-68.jpeg]
در کیبورد برروی Enter  بزنید تا از free Transform خارج شوید. شما انجامش دادید! کار نهایی من بعد از کمی تنظیمات برای درست کردن حروف درهم فرروفته ی رنگی به اینصورت درآمده ست:
[تصویر:  word-image-69.jpeg]
هر گونه سوال یا نظری راجب افکت های متنی فتوشاپ دارید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.