شما عضو این انجمن نبوده یا وارد نشده اید. لطفا برای مشاهده کامل انجمن و استفاده از آن وارد شوید یا ثبت نام کنید .
باشگاه کاربران روماک
ساختمان دندان - نسخه‌ی قابل چاپ

+- باشگاه کاربران روماک (https://forum.romaak.ir)
+-- انجمن: متفرقه (https://forum.romaak.ir/forumdisplay.php?fid=16)
+--- انجمن: معرفی سایت، وبلاگ و خدمات (https://forum.romaak.ir/forumdisplay.php?fid=19)
+--- موضوع: ساختمان دندان (/showthread.php?tid=4493)ساختمان دندان - PARHAMDENT - ۹۶/۱۱/۱۵

همواره تصور می شود دندان ها از استخوان ساخته شده اند ، اما آنها در واقع از بافت هایی ساخته شده اند که این بافت ها دارای سختی های متفاوتی هستند. دندان های ما ، علاوه بر آنکه در خوردن و جویدن غذا به ما یاری می رسانند ، برای بیان درست کلمات نیز بسیار ضروری هستند .
برای آنکه بتوانیم همواره دندان های سالمی داشته باشیم می بایست به طور روزانه نسبت به بهداشت و پاکیزگی آنها بکوشیم. علاوه بر آن ، دندان ها از بخش های مختلفی تشکیل شده اند .قسمتی از انها را می توان به راحتی مشاهده کرد و بخشی از آنها از دیدرس مخفی هستند ، قسمتی از دندان که قابل مشاهده است را تاج دندان گویند . روی تاج دندان را محافظی به نام مینا پوشانده است.
مینای دندان ، جنسی سخت و درخشان دارد. قسمت زیر مینای دندان عاج نام دارد که شبیه به استخوان است و بیشترین قسمت دندان ، عاج می باشد. عاج دندان از عصب درون دندان ها ، محافظت می کند و آخرین قسمت دندان ، ریشه است که محل قرارگیری آن درون لثه می باشد و قسمتی که دندان را محکم به استخوان متصل می کند ، ساروج نامیده می شود .
• دندان در نوزادان به چه صورت است ؟
قبل از به دنیا آمدن کودک ، دندان های او به طور پنهان در زیر لثه هایش قرار گرفته اند و آنها را نمی توان دید. وقتی کودک به سن 6 ماهگی می رسد ، کم کم دندان هایش  و به مرور شروع به خارج شدن از زیر لثه اش می کنند.این روند رویش معمولا تا سن 3 سالگی کودک ادامه می ابد . به این دندان ها که درکودکان تا سن حدود 3 سالگی رشد می کند ، دندان های شیری می گویند. دندان های شیری کودک از سن 6 سالکی به بالا شروع به افتادن می کنند تا کودک بتواند دندان های اصلی و دائمی خود را جایگزین آنها کند. معمولا دندان های شیری  20 عدد می باشد.
اما دندان های دائمی انسان 32 عدد است که آخرین آنها معمولا در سن 20 سالگی در می آیند که به آنها دندان های عقل می گویند.
• انواع دندان ها 
1. دندان های پیش ، دندان هایی هستند که در قسمت وسط و جلوی دهان واقع شده اند و آنها را می توان راحت مشاهده کرد.هر فرد به طور طبیعی دارای 8 دندان پیش است که 4 تای آنها در فک بالا و 4 تای آنها در فک پایین قرار دارند و موارد استفاده از این دندان : بریدن و خرد کردن انواع غذا هاست.
2. دندان های نیش ، هر انسانی 4 عدد دندان نیش در دهان خود دارد که 2 عدد در فک بالا و 2 عدد در فک پایین او تعبیه شده است. این دندان ها دارای نوک تیز هستند و می توانند به راحتی غذاها را پاره و سوراخ کنند.
3. دندان های آسیای کوچک در دهان افراد 8 عدد است ، که دو تا ، دوتا در کنار دندان های نیش قرار دارند.
4. دندان های  آسیای بزرگ به تعداد 12 عدد می باشد. که در قسمت انتهایی فک های بالا و پایین قرار دارند. که آنها را با نام های آسیای اول ، آسیای دوم وآسیای سوم نیز می شناسند. به دندان های آسیای سوم ، دندان های عقل نیز می گویند . این دندان ها در سنی حدود 16 الی 20 سال می رویند. معمولا پزشکان معتقدند که دندان های عقل تاثیرخاصی در جویدن  ندارند.
کلینیک دندانپزشکی پرهام با سال ها تجربه و بهره گیری از همکاران حرفه ای و با تجربه ، همواره در حال ارائه خدمات مربوط به سلامت و زیبایی دهان و دندان های شما شهروندان عزیز می باشد.همکاران ما به طور 24 ساعته و در تمام ایام سال آماده خدمت رسانی به شما شهروندان گرامی هستند.


ساختمان دندان-دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.RE: ساختمان دندان - drfarokhnejad1400 - ۰۰/۱۰/۱۴

 بر اساس علم زیبایی شناختی دندان ها نقش اساسی را در جلوه ی ظاهری چهره تان بر جای می گذارند این گونه با ایجاد تغییرات مثبت و درمان هر گونه عارضه های ناخوشایندی از دندان های تان صورتی زیبا و جذاب خواهید داشت. 
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.