شما عضو این انجمن نبوده یا وارد نشده اید. لطفا برای مشاهده کامل انجمن و استفاده از آن وارد شوید یا ثبت نام کنید .
باشگاه کاربران روماک
آموزش NAT & CDP - نسخه‌ی قابل چاپ

+- باشگاه کاربران روماک (https://forum.romaak.ir)
+-- انجمن: انجمن کامپیوتر، سرور و شبکه (https://forum.romaak.ir/forumdisplay.php?fid=3)
+--- انجمن: کامپیوتر و اینترنت (https://forum.romaak.ir/forumdisplay.php?fid=6)
+--- موضوع: آموزش NAT & CDP (/showthread.php?tid=4297)آموزش NAT & CDP - arenanoc - ۹۶/۱۰/۹

NAT) network address translation) چیست؟ 
اگر با مفهوم شبکه اشنایی داشته باشیم میدانیم که برای ارتباط بین کامپیوتر ها و همچنین ارتباط با وب سرور درون اینترنت باید هرکدام از انها یک ip address داشته باشند.
این ip ها یک شماره ی بی همتا 32 بیتی هستند که شناسایی محل کامپیوتردرون خدمات شبکه بوسیله ی انها انجام میشود تا اطلاعات به درستی به آنها برسد. با رشد چشمگیر جمعیت اینترنتی و افزایش شبکه های خانگی وتجاری تعداد این ip های قابل دسترس بسیار کم شده است. یعنی اگربه محاسبه ی این ip ها بپردازیم میتوان 2به توان 32 ادرس بی همتا داشت که دراین مقدار در مقابل جمعیت رو به رشد اینترنت بسیار کم است. 
این کمبود یک راه حل اشکار دارد , سیستمی که ip های جدیدی در ان طراحی شود که به ان ipv6 میگویند اما استفاده ازین سیستم تا چند سال ایننده امکانپذیر نیست زیرا هنوزبه تغیراتی زیرساخت نیاز دارد. 

راه حل دیگری نیز وجود دارد که میتوان با ان معضل کمبود ip را حل نمود. فرض کنید دستگاهی را بین یک خدمات شبکه عمومی مانند اینترنت که ip public دارد ویک شبکه ی خصوصی یا محلی که ip private دارد قرار میدهیم، در این حالت فقط نیاز به یک ip داریم که یه آن دستگاه یعنی router تعلق دارد و ان را با استفاده از خاصیت NAT بین گروهی از کامپیوترهایمان که در شبکه محلی قرار دارند اختصاص میدهیم یا به عبارت دیگر با استفاده ازین روش یک ip public را به ip های private تبدیل میکنیم. 

NAT , IP کامپیوترها را در نظر گرفته و ان را در جدولی به نام NAT table ذخیره میکند و ip دیگری به شما میدهد که با ان به اینترنت متصل شوید ودر زمان بازگشت , ip اختصاص داده به شما از طرف سرورnat پس گرفته میشود. 

سرویس NAT به سه دسته تقسیم میشود : 
1- Static nat :در این روش به ازای هر یک کامپیوتر که پشت nat سرور منتظر است , یک ip در طرف دیگر سرور رزرو شده است. 
2- Dynamic nat :دراین نوع تعداد ip ها محدود هستند(مثلا اگر 5 ip داشته باشیم) به ازای هر کامپیوتر که درخواست ip میکند یک ip به صورت رندوم به او اختصاص داده میشود  و اگر کامپیوتر6 وارد شبکه شود باید صبر کند تا یکی از ان 5 کامپیوتر بازگردد ویک ip خالی شود. 
3- PAT) port address translation) :مانند روش dynamic است با این تفاوت که خدمات شبکه برای خالی شدن ip احتیاج به صبر کردن نیست،هر کامپیوتری که دانلود کمتری داشته باشد کامپیوتر 6 روی ان ip قرار میگیرد و بصورت مشترک از ان استفاده میشود. 

هر تعویض ip که در عملکرد NAT اتفاق می افتد حدود 160 بایت از حافظه را اشغال میکند یعنی اگر 1000 ترجمه اتفاق بیافتد حدود 1/6 مگابایت از حافظه اشغال میشود. بنابراین پلتفورمی برای NAT مناسب است که دارای حافظه کافی برای کنترل ارتباطات وعملکرد NAT باشد. 

Inter Vlan Routing : 
این عملیات در واقع بعد از ساخت vlanها اتفاق می افتد. اگر شما بخواهید بین vlan ها ارتباط برقرار کنید حتی اگر هم رنج باشند نیازمند یک دستگاه لایه 3ای مثل یک روتر میباشیم که با استفاده از لینک trunk از سوییچ به روتر انجام میپذیرد. 
باتوجه به تعداد محدود پورت ها در روتر معمولا از یک لینک ترانک برای ارتباط بین vlan ها استفاده میشود که به این عمل router on stick گفته میشود. 

CDP) cisco discovery protocol) چیست؟ 
به معنی پروتکل شناسایی سیسکو است که توسط خود سیسکو تهیه شده است و خدمات شبکه در لایه 2 datalink کار میکند.از طریق این پروتکل اطلاعات در خصوص device های سیسکوای که به روتر های سیسکو بصورت multicast ارسال میکند.
اطلاعات موجود در این پروتکل شامل نسخه نرم افزار ios قابلیت های سخت افزاری دستگاه ادرس ip نام دستگاه سازنده و سخت افزار و اینترفیس ای که ار آن برای cdp استفاده میشود میباشد. 
حجم این اطلاعات در حدود 80 بایت است این پیام ها بر روی روترهایی قابل ارسال است که از anap پشتیبانی کنند. 

DTP) dynamic trunk port) چیست؟ 
جهت وصل شدن و ارتباط بین سوییچ ها این پروتکل وجود دارد که میتوان از حالت های auto یعنی اماده برای ترانک شدن، desirable که در صورت پذیرش سوییچ مقابل پورت برای ترانک شدن اماده میشود. Nonegotiate دراین حالت ارسال هرگونه فریم dtp منوقف است. در حالت پیش فرض پورت ها در مد atou هستند لذا ارتباط میسر نمیشود.