شما عضو این انجمن نبوده یا وارد نشده اید. لطفا برای مشاهده کامل انجمن و استفاده از آن وارد شوید یا ثبت نام کنید .

امتیاز موضوع:
 • 16 رای - 2.94 میانگین
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

[-]
کلمات کلیدی
سیستم با cloud کلود لینوکس linux آشنایی عامل

آشنایی با سیستم عامل کلود لینوکس Cloud Linux
#1
امروزه در سرورها مخصوصا سرورهای هاستینگ بحث رسیدن به ثبات و پایداری با یا در اصطلاح  high level of stability مهم ترین هدف هر شرکت و شخصی میباشد که خدمات هاستینگ ارائه می کند و سیستم عامل CloudLinux اولین سیستم عامل تخصصی و بهینه شده برای میزبانی وب سایت و هاستینگ می باشد.

در سرورهای هاست اشتراکی که تعداد سایت بسیار زیادی روی یک سرور میزبانی می کنند بخث ثبات سرور و تضمین پایداری کار نسبتا مشکلی می باشد و نیازمند بررسی شبانه روزی و مانیتورینگ دقیق سرور میباشد. همچنین حملات هکرها روی هاست های اشتراکی و مشکلات مشابه میتواند آسیب جدید به سایت ها و سرور وارد کند.
در سرورهای معمولی چیزی برای محدود سازی کاربر وجود ندارد ، البته مواردی مثل حداکثر حافظه برای PHP یا حداکثر زمان انجام CronJob ها یا پهنای باند وجود ، اما مواردی که ممکن هست به کیفیت ، سرعت ، امنیت و.. سرور آسیب وارد کند وجود ندارد.
در سرویس های اشتراکی بیش از یک کاربر بر روی یک سرور میزبانی می شود و ممکن هست یکی از کاربرهای میزبانی شده بر روی سرور اشتراکی مورد حمله یا مشکل نرم افزار بر بخورد که موجب مشغول کردن یا Hang/Crash سرور شود.کلود لینوکس کمک می کند تا منابع در سرور سی پنل کنترل شوند. این کار با محدود کردن منابع است که تا به چند دسته مختلف از جمله حافظه، محدودیت فرآیند و استفاده از پردازنده شکسته می شوند.
از راههای بسیار مفید برای کنترل منابع سرور محدود کردن منابع سرور برای هر سایت می باشد. بصورت عادی در سیستم عامل centos این امکان وجود ندارد که منابع مانند پردازنده – رم – هارد i/o و.. را برای هر هاست محدود کرد و هاست ها می توانند از تمامی منابع استفاده کنند. برای حل این مشکل و رسیدن به ثبات بالا در میزبانی تعداد بالا می توانید سیستم عامل Cloud linux را جایگزین سیستم عامل سنت او اس Centos نمایید.

سیستم عامل کلود لینوکس اولین بار در سال 2010 منتشر گردید و با هدف افزایش ثبات و امنیت سرورهای هاست اشتراکی وارد عرصه رقابت گردید. در حال حاضر بیش از 2000 شرکت معتبر هاستینگ روی بیش از 20,000+ سرور ار کلود لینوکس بجای centos استفاده می کنند. کلود لینوکس قابلیت جایگزین شدن روی centos و همینطور نصب مجزا بجای centos را دارد و مختص سرورهای هاست اشتراکی بهینه سازی و امن شده است.

با جدا سازی منابع مصرفی مجاز برای هر کاربر، روشن است اگر یک کاربر مورد حملات DDos هم واقع شود، باز تنها بخشی از منابع سرور درگیر می شوند که آن کاربر مجاز به استفاده از آن بوده است و باقی منابع سرور آزاد بوده و کاربران دیگر به صورت کاملاً عادی و بدون مشکل از آن در حال استفاده خواهند بود. این مسئله در هاست های اشتراکی یکی از بزرگترین دغدغه ها بوده است که اگر به سایتی حمله شود کل سرور زیر فشار می رود حتی اگر پردازنده و رم بسیار بالایی هم داشته باشد. اما با این تکنولوژی و مدیریت منابع توسط آن این مشکل کاملا بر طرف خواهد شد.


[عکس: do.php?img=4218]

مزایای استفاده از کلود لینوکس در سرور های هاست اشتراکی:

1- ثبات بیشتر سرور و uptime بالاتر

2- سرعت بهتر سایت ها و کیفیت بهتر هاست ها

3- قابلیت میزبانی تعداد بیشتری وب سایت بدلیل بالانس منابع بین هاست ها

4- پیشتیبانی بسیار خوب کلود لینوکس برای حل مشکلات سرور شما

5- هزینه لایسنس ارزان و مقرون به صرفه

6- تامین امنیت سرورهای هاست اشتراکی

7- امکان استفاده از چند نسخه از php روی سرور با استفاده از قابلیت Php Selector

8- مشاهده منابع مصرفی سایت ها و شناسایی سایت های سنگین و پر مصرف بصورت گرافیکی

9- امکان تعیین منابع اختصاصی برای هر وب سایت

10-  پایداری سرور در حملات سنگین مانند DDOS بدلیل عدم مصرف کامل منابع سرور

11- امکان محدود کردن i/o هارد دیسک برای کاهش فشار سایت ها روی هارد سرور

12- امکان محدود کردن پروسه های mysql برای هر سایت

مهمترین ویژگیهای کلود لبنوکس

تخصیص منابع اختصاصی به مشتری: هر مشتری بر روی سرور دارای منابع اختصاصی خود می باشد و این امکان وجود ندارد که یک مشتری تمام منابع سرور را به تنهایی مصرف نموده و باعث کندی سایت سایر مشتریان شود.
محدود کردن منابع برای اسکریپت: یکی از قابلیت های جالب کلود لینوکس محدودیت منابع برای اسکریپت است که توسط آن منابع خاصی برای یک اسکریپت اعمال می شود و در صورت استفاده بیش از حد از منابع توسط کاربر تنها اسکریپت مورد نظر کند می شود نه کل سایت.
پایداری سرورها: کلودلینوکس برای این منظور نیز بهینه شده است و استفاده از سیستم عامل CloudLinux منجر به پایداری سرورها می شود چرا که با ایجاد عدالت مصرف کاربران توسط اعمال محدودیت های منابع برای هر کاربر یا گروهی از کاربران از Down شدن سرور و ساسبند شدن کاربران جلوگیری می کند.
امنیت بالا: CloudLinux به گونه ای بهینه شده است که کاربران در یک محیط محصور شده توسط CageFS قرار دارند و از حمله های Symlink هکران در سرورهای میزبانی اشتراکی در امکان هستند.
قابلیت PHP Selector: که به کاربران امکان انتخاب نسخه های مختلف PHP برای تفسیر فایل های PHP را می دهد.

محدودیت هایی که می توانید با CloudLinux پیکربندی کنید:
 • کاربران در یک محیط محصور شده توسط CageFS قرار دارند و از حمله های Symlink هکرها در سرورهای میزبانی اشتراکی در امکان هستند، امروزه شاهد WebSite Mass-Defacement هک دست جمعی وب سایت ها از همین روش هستیم و به تعداد آن ها روز به روز بیشتر می شود.
 • CloudLinux از سایت های مشتری که در حال استفاده از بیش از حد منابع سرور و یا سوء استفاده از سخت افزار سرور کنترل کرده و اگر از منابع زیاد استفاده کند سرور را به سطح سرور امن (Safe Server Level) برده و به طور کامل محافظت سایت را از حمله های احتمالی انجام می دهد.
 • CloudLinux ثبات سرور ها و امنیت آن ها با کپسوله سازی (Encapsulating) هر سایت و مشتری در یک محیط امن جداسازی کرده (Isolated) که به این محیط امن و جدا کننده محیط مجازی و سبک وزن(LVE(Lightweight Virtual Environment می گویند.
 • کلود لینوکس قابل تعویض و ارتقا در لینوکس های مختلف از جمله لینوکسCentOS  است که Admin  سیستم به راحتی می تواند هاست های اشتراکی، وب هاست ها را به کلاودلینوکس تبدیل کند.
 • کلود لینوکس دارایCageFSاست. هر یوزر سیستم فایل مجازی که منحصر به فرد به خود است کپسوله می شود داراست و از دیدن کاربران به یکدیگر جلوگیری می کند. CageFS امکان جلوگیری از تعدادی از حملات از جمله حملات افشای اطلاعات داراست که اصل و اصول آن ایزوله کردن یوزر ها و سیستم فایل های مجازی است.
کلود لینوکس بدلیل نصب چند نسخه php بطور پیش فرض کانفیگ خاصی ندارد و برای امنیت باید هر نسخه از php جداگانه کانفیگ و بهینه سازی و ایمن شود که بهترین کیفیت را برای سایت ها و سرور تجربه نمایید.
کلود لینوکس برای ارائه دهندگان سرویس های میزبانی اشتراکی طراحی می شود.هر مشتری در سرویس کلود لینوکس پارتیشن بندی شده و منابع و محدودیت های آن اختصاصی می باشد. بدون وجود کلود لینوکس یک کاربر با مصرف بیش از حد منابع علاوه بر اینکه ثبات سرویس خود را به خطر می اندازد , باعث کم شدن سرعت و حتی متوقف شدن اکانت های دیگر می شود.

هدف اصلی این مطلب آن است که مفاهیم مربوط به هاست کلود طرح شده و بیان شود هاست کلود چیست، اما شاید مفید باشد اگر در مورد شناسایی سیستم عامل هاستینگ خصوصا درمورد کلود بودن یا نبودنش چند راهکار ساده را مطرح نمائیم.
البته همواره ساختار سیستم عامل ها در حال تغییر و تحول است و برخی سرویس دهندگان از نسخه های سفارشی شده استفاده می کنند، ما در ایجا مبنا را سیستم عامل کلود لینوکس (دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
) قرار داده ایم.

به وب سایت خود دیداس بزنید، حالا سایت دیگری را از روی همان هاستینگ باز کنید (از اکانت خودتان نباشد). اگر هاست شما کلود باشد، مطمئنا آن سایت بدون کندی و به خوبی لود خواهد شد. اما در صورتی که حملات شما به سایت خودتان روی کل سرور اثر گذاشت به این معناست که سرور از سیستم عامل کلود استفاده نمی کند.
وجود قابلیت مشاهده میزان مصرف منابع به خصوص Entry Processes که خاص سیستم عامل CloudLinux می باشد.
همچنین در بسیاری از کنترل پانل ها مانند cPanel در ستون کناری اطلاعات میزان مصرف اکانت شما از سهم مجازش از منابع سرور نمایش داده می شود که معنایش استفاده از کلود لینوکس در آن هاست می باشد.
ثبت دامنه و فروش هاست، سامانه پیامک، طراحی سایت، خدمات شبکه
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
  | دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

sms: 10004673  - 500021995


اشتراک گذاری این مطلب

فیسبوک گوگل پلاس تویتر کلوب فیسنما دیگ لینکداین تلگرام

پاسخ
 لایک شده توسطmesterweb (96/10/18، 04:09 عصر) ، saman (96/10/18، 04:14 عصر) ، elshan (96/10/23، 08:38 عصر) ، سحر (96/10/24، 02:47 صبح) ، farnaz (96/10/26، 03:28 صبح)
#2
بسیار ممنون از پست و توضیحات خوبتون


اشتراک گذاری این مطلب

فیسبوک گوگل پلاس تویتر کلوب فیسنما دیگ لینکداین تلگرام

پاسخ
 لایک شده توسطsaberi (96/10/19، 07:17 عصر)
#3
سلام خیلی ممنون
کلاود لینوکس چه محدویتی هایی داره؟


اشتراک گذاری این مطلب

فیسبوک گوگل پلاس تویتر کلوب فیسنما دیگ لینکداین تلگرام

پاسخ
#4
سلام سامان جان ظاهرا محدودیتی نداره تا اونجایی که دیدم و تحقیق کردم
کلود لینوکس با قرار دادن منابع کاملا ایزوله شده در اختیار کاربران و محدود کردن مصرف هریک ، مشکل overload که گاها به دلیل مصرف بالای برخی کاربران رخ میده رو برطرف میکنه 

کرنل این سیستم عامل بهینه شده و کلودلینوکس وقتی به درد شما میخوره که فروش هاست اشتراکی داشته باشی که بازم اگه من جای شما باشم از Cent OS استفاده می کنم، چون هاست اشتراکی اسمش روشه، اشتراکی ! یعنی منابع سرور اشتراکی هستن
شما وقتی میاید ۵۱۲ مگ رم به یک سایت اختصاص میدید و مثلا یک روز بازدید سایت بره بالا یا مثلا اگه سایت vBulletin باشه و در هنگام آپگرید ، رم و cpu زیادی مصرف کنه ، اون وقت سریع اکانت طرف ساسپند میشه و صدای مشتری در میاد ! ;)


اشتراک گذاری این مطلب

فیسبوک گوگل پلاس تویتر کلوب فیسنما دیگ لینکداین تلگرام

پاسخ
 لایک شده توسطsaman (96/10/18، 04:21 عصر) ، saberi (96/10/19، 07:17 عصر) ، elshan (96/10/23، 08:38 عصر) ، سحر (96/10/24، 02:47 صبح) ، farnaz (96/10/26، 03:28 صبح)
#5
مرسی دوست من خیلی ممنون از توضیحاتت
البته به نظرم واسه سایتهای خیلی حجیم و پربازدید بهتره از هاست اشتراکی استفاده نشه چون واسه سایتهای عادی که نمی صرفه سرور بگیری هم هزینه و لایسنس داره هم نیاز به تخصص و مدیریت داره


اشتراک گذاری این مطلب

فیسبوک گوگل پلاس تویتر کلوب فیسنما دیگ لینکداین تلگرام

پاسخ
 لایک شده توسطmesterweb (96/10/18، 04:24 عصر) ، farnaz (96/10/26، 03:28 صبح)
#6
خواهش میکنم
بله همینطوره
موفق باشی


اشتراک گذاری این مطلب

فیسبوک گوگل پلاس تویتر کلوب فیسنما دیگ لینکداین تلگرام

پاسخ
 لایک شده توسطsaman (96/10/18، 04:24 عصر)


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان